Türkiye'de bankacılık sektöründe kadın çalışanların sorunları: Çanakkale örneği
The problems of woman workers in banking sector in Turkey: The Çanakkale example
  1. Tez No: 204898
  2. Yazar: MENEKŞE SERA TÜLLÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜNYAMİN BACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmada, kadının toplumsal konumuna bağlı olarak çalışma hayatındakarşılaştığı sorunlar irdelenmiştir. Çalışmanın birinci hipotezi; kadına yüklenen ev veaile sorumluluklarının kadının çalışma ve örgüt yaşamında ikinci planda kalmasınaneden olduğudur. kinci hipotez ise; çalışma yaşamında kadına yönelik ayrımcılıkuygulamalarının var olduğudur.Araştırmanın birinci bölümünde öncelikle, günümüzde Dünya'da veTürkiye'de kadının istihdamdaki konumu ele alınmıştır. Daha sonra kadının çalışmakoşullarını düzenleyen ulusal ve uluslararası yasal çerçeve sunulmuştur.İkinci bölümde öncelikle Türkiye'de bankacılık sektörünün yapısı, sektördekadın istihdamının genel özellikleri, kadının genel olarak çalışma hayatında ve özelolarak bankacılık sektöründe karşılaştığı sorunlar ve ayrımcılığın önlenmesineyönelik çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Daha sonra, Türkiye'de kadınçalışanların sendikal katılımı, bankacılık sektöründe durum ve katılımı arttırmayayönelik çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise Çanakkale'de bankacılık sektöründe çalışan kadınlarayönelik olarak uygulanan anket çalışması yer almaktadır. Anket çalışmasından eldeedilen veriler SPSS paket programında analiz edilerek düz ve çapraz tablolaroluşturulmuştur. Oluşturulan tablolar ile kadının istihdama ve örgütlenmeye katılımıile sosyal rolleri arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This report stands for the problems of women in their labour life based on their socialcondition. The first hypothesis of the report is based on; home and family responsibilitiesgiven to women causes them to stay as the second person in labour and organization life. Thesecond hypothesis is based on existent of the distinction applications through women?s labourlife.In the first part of the research, firstly the position of women?s employment in theWorld and Turkey is taken in hand. Secondly the national and international frame thatregulates the conditions of women labour life is presented.In the second part, firstly the structure of banking sector, the general properties ofwomen employment in the sector; the problems that women face in labour life, specially inbanking sector; solution offerings for prevention of defined distinctions is presented.Secondly, attendance of women workers to unions, the condition in banking sector and thesolution offerings to improve the attendance of women has been tried to be explained.In third part, a survey report applied to women employee in banking sector inÇanakkale is attached. The data derived from survey report is analyzed by SPSS; regular andcross tables has been formed. By these tables, the relation between the attendance of womanto employment and unionization and the social roles is exhibited.