Kur'an-ı Kerim'de rahmet unsurları
The components of mercy in the Quran
- Tez No: 204902
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH KESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kuranı Kerimde Rahmet Unsurları başlığıyla hazırladığımız bu çalışmamızbaşlıca üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, rahmetkelimesinin lügat ve terim anlamlarını, ayrıca ilahi ve beşeri bir sıfat olarak rahmetolgusunu ele aldık.İkinci bölümde ise Kuranı Kerimde bahsi geçen bazı dünyevi rahmetunsurlarını inceledik. Bu çerçevede incelenen olgular şunlardan ibarettir: Güvenlikve huzur, rızık (tahıllar, meyveler, tatlı su, yağmur, rüzgar, bal, hayvanlar), dünyasüsü, sevgi ( Allah sevgisi, insan sevgisi), ilim, kardeşlik ve ilahi yardım.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Yüce Allahın müminlere ahirettegöstereceği merhametini inceledik. Bu bölümde ayrıca günahların affedilmesi,saygın kişilerin ve olguların şefaati, cennet nimetleri ve benzeri konuları da ele aldık.Sonuç Bölümünde ele aldığımız konularla ilgili kısa bir değerlendirme yaptık.
Özet (Çeviri)
The present study examines the components of Gods mercy in the Quran within the limited verses and hadithes. The thesis consists of three chapters. First chapterof our study consists of the word and the term means of Gods mercy and also adivine and human attribute.Chapter Two consists of worldly components of Gods mercy in the Quran.Subjects about of worldly components of God?s mercy are these: Security and peaceof mind, subsistence (grains, fruits, sweet water, rain, wind, honey, animals),worldly, embellishments, love (love of God, love of human), knowledge,brotherhood, divine help.Chapter Three consists of Gods mercy to Muslims in hereafter. This chaptermakes a statement about the forgiveness of sins, intercession of high esteemedpeople and facts, grace of heaven.In Conclusion, there is an evaluation about subjects from this study.