Birinci Dünya Savaşında Suriye-Filistin cephesi stratejileri
First World War strategies in Syria-Palestine front
- Tez No: 204905
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMET ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma insanlık tarihinin ilk büyük savaşı ve savaşın girdabında yer alan milletlerinkaderinin yeni bir hikayesidir. Büyük güçlerin çekişmeleri, politik rahatsızlıklar, yenihammadde kaynakları ele geçirme mücadelesi, yeni pazar arayışları, emperyalist paylaşımproblemleri ve savaştan önceki silahlanma yarışı, yapılan çalışmanın ana konusudur. Dünyaüzerindeki askeri oluşumlar ve Osmanlı mparatorluğunun karşılaştığı politik gerilimler vebölünmüş bir dünyada yer edinme çabaları araştırılmıştır. Gerçeklerin doğrultusunda Osmanlımparatorluğu savaşa neden katıldı ve katılmasının engellenmesi sağlanabilir miydi? Sorularıincelenmiştir. Ayrıca Osmanlı mparatorluğunun savaş öncesi modernizasyon çabaları daincelenmiştir.Savaşın Ortadoğu cephesi ve ngiliz Kraliyetiyle Osmanlı mparatorluğunun arasındakiçekişme de sunulan bu tezin kapsamındadır. Petrolün bulunmasından sonra Ortadoğu'yaönem veren ngiltere ve emperyalist güçlerin onu ele geçirmek için Suriye ve Irak cephesindeyaptıkları savaşlar ayrıntılarıyla incelendi. ki tarafın da galibiyet ve mağlubiyetleri gerçeklerdoğrultusunda tarihi gelişim sürecinde incelendi. Ayrıca Osmanlı mparatorluğu'nunmüttefiki olan Almanların Ortadoğu üzerindeki planları ve bu konudaki girişimlerideğerlendirilmiştir.Sanayileşmiş devletler arasında dünyaya hakim olma mücadelesi olarak gördüğümüz I. DünyaSavaşı yakın çağ tarihimizin en etkili ve sonuçlarıyla II. Dünya Savaşı'nın başlamasınıhazırlayan bir savaş olma özelliğiyle de önemlidir. Biz I. Dünya Savaşı'nda geliştirilen askeristratejileri de göz önüne alarak bir değerlendirme yaptık.XX. yüzyıl iki dünya savaşı gördü. kinci savaşın yıkımı daha büyüktü ama tarihin akışına vegeleceğin oluşumuna (şekillenmesine) etkisiyle, birinci savaş daima önemini korudu ve buetki hâlâ devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is the new story of the first Great War of the human history and the fates ofthe nations that took place in the vortex of the war. The altercation of the great forces, thepolitical discomforts, the struggle to gain new raw material sources, the seeking of newmarketing places the imperialist shore out problems and the race of armament before the warare the subject matters of the study made. The military formatiors on all over the world andthe political tensions (chaos) that the Ottomon Empire faced and the efforts to take a place ina divided (grouping) world is investigated (examined). The questions that why the OttomonEmpire joined to the war and whether could it provided to prevent it from joining it isexamined through the realites. Besides the modernization efforts of the Ottomon Empirebefore the war is too examined.The Middle-East front of the great war and the dispute between the United Kingdomand the Ottomon Empire is in the content of the (study) (thesis) that is presented. The Englihand the Emperialist forces that gave importance to the Middle-East after the oil is found andthe wars made for it in the Syria and Iraq fronts are examined voith details. The victories andthe defeats of the two sides are examined through the realities and the historical progresses. Inaddition the aims of the Germens, theallie of the Ottomon Empire, and their plans about theMiddle-East and their enterprisis on this subject are utilized.The first world of the human history that was named the Great War with the demolition (ruin)that it made by spreading out to big masses of people, has kept its cheracteristics of being themost important war with its influence to the future. In this thesis, by taking the effects andimportence of the great war and the military strategies used. I tired to explain why it is calledthe Great War.By taking the scientific studies as a base and making a new synthesis it is aimed togive the study on originality.The 20th century has seen two world war: The demolition of the second was biggerbut with its influence to the flow of the history and formalization of the future, first world waralways kept it importence and this influence exists still now.