Attila İlhan ve batı
Attila İlhan and west
  1. Tez No: 204925
  2. Yazar: SERHAT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKET TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Türk kültürü öteden beri Batı kültürü ile etkileşim içerisindedir. Özellikle 18.yüzyıldan bu yana boyut, içerik ve anlam açısından değişiklik göstermeye başlayan,siyasal ve sosyal yaşamımızda önemli değişikliklere yol açan Batı'ya yöneliş, Türkaydınları ve sanatçıları tarafından zaman içerisinde faklı şekillerde yorumlanagelmiştir.Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Attilâ lhan,80 yıllık yaşamı boyunca değişik alanlarda ve konularda ürün vermiştir. Verdiğiürünlerde ele aldığı temalardan biri, Batı sorunsalıdır. Bu çalışmada lhan'ın çocuklukyıllarından başlayarak ölümüne kadarki süre içerisinde Batı sorunsalı ile olan ilişkisi elealınmıştır. Batılı hayat tarzına sahip bir ailede ve Levantenlerin yoğun olarak yaşadığıkültürel bir çevre olan Karşıyaka'da ( zmir) yetişen lhan, bu dönemlerde Batı'ya dahaolumlu gözle bakar. Zaman içinde Fransa'ya üç kez seyahat yapan ve toplam altı yılFransa'da kalan lhan'ın Batı'ya bakışında bu seyahatler önemli değişikliklere nedenolur. Paris yıllarındaki tecrübeleri ve lhan'da meydana gelen düşünsel değişmeler, buyıllarda ve seyahatler sonrasında verdiği birçok ürüne yansır. Bu tezde, hem fikrû hemde edebû eserlerine yansıyan Batı izleri, çeşitli yönlerden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many relations between Turkish and Western culture for a long time.The inclination towards the Western civilization, which has begun to change itsdimension, meaning and content especially since 18. century, has caused importantchanges in our politic and social life, and it has been interpreted by Turkish intellectualsand artists in different ways.Attilâ lhan, who gave many works dealing with the different subjects and fieldsduring his life, is a important name of the republic era of Turkish literature. One of thethemes of his works is the problematic of West. This thesis deals with the relation ofAttilâ lhan to the western culture all along his life. lhan grew up in a family havingwestern lifestyle and lived in Karşıyaka, where dwell also many Levantine densely. Inthis period of time, lhan's approach towards West is more affirmative. Moreover, hewent to France three times in his life and lived there for six years. This trips causedimportant changes in his views on Western culture. His experiences in Paris and themodifications in his mind during these years reflect on his many works. In this thesis ithas been handled the traces of Western culture reflecting both on his literary andintellectual works from different standpoints.