Attila İlhan'da Erken Cumhuriyet algısı: Toplum ve politik hayatın dönüşümü
Early Republic perception of Attila İlhan: The transformation of society and political life
  1. Tez No: 391376
  2. Yazar: MERT KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Attila İlhan'ın Mustafa Kemal Atatürk'e ve Erken Cumhuriyet Dönemine bakışı ezberlenmiş söylemlerden uzaktır. Ona göre Mustafa Kemal Paşa'nın en önemli özelliği emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesini ulus olma mücadelesiyle birleştirmiş bir ulusun liderliğini yapmasıdır. Bu liderlik, bağımsızlığına ulaşmak isteyen tüm dünya halkları için örnek teşkil etmektedir. Hatta bağlantısızlar hareketinin temelini burada aramak gereklidir. Yaşamı düşüncelerinin gelişiminde önemli etkiler yapmıştır. Emperyalizm ve Batı hakkındaki algısını geliştirmesinde Avrupa'da geçirdiği yıllar önemli rol oynamıştır. O yıllar süresince sol düşüncenin aslında batı merkezli bir döngüde sıkıştığını görmüştür. Dünya üzerinde sınıfların oluşmadığı toplumlarda asıl çelişkinin toplum içindeki sınıflar arasında olmaktan çok emperyalist ülkelerle sömürge-yarı/sömürge ülkeler arasında olduğunu belirlemiştir. Tüm bunlar birleştiğinde ortaya çıkan sentez, İlhan'ın Erken Cumhuriyet Dönemini değerlendirmesinde karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Attila İlhan's view to Mustafa Kemal Atatürk and Early Republic Period is far away from expressions which is known by general. In his opinion, Mustafa Kemal Pasha's the most important attribution is his ability to put together fight against imperialism and struggle to be nation in leadership position. The leadership is an example to reach independency for all world nations. The action of non-aligned should be searched on this idea. His life had important effects to grow up his ideas. The years which is spent to live in Europe has significant role to shape up his perception about Imperialism and the West. During that years, he saw that left idea is limited with west centered circle. The conflict of society which is not built denomination is not about between denominations but more about between imperialist countries and semi-mandated colony/ mandated colony countries. The synthesis of all ideas is shown in İlhan's Early Republic Period evaluation.