Attila İlhan'da doğu batı sorunu ve 'ulusal kültür bileşimi' 'Gazi' ve 'Milli şef' dönemlerine karşılaştırmalı yaklaşım
The east-west problem and national culture combination according to Attila İlhan: The comparative approach to the periods of Ghazi and National chief
  1. Tez No: 218831
  2. Yazar: CEMAL SALMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, sanatçı ve düşünür kimliğiyle Attila İlhan'ın Türk çağdaşlaşma sürecine bakışı, bu sürecin sorunlarına ilişkin saptamaları ve sorunların çözümü olarak sunduğu ?ulusal kültür bileşimi? yaklaşımını incelemektir. Çalışmada öne sürülen tez, Türkiye'de çağdaşlaşmanın örnek alınan Batı ile aynı seyirde yürümediği, yanlış bir yönelimle batılılaşma olarak algılandığı ve bu yanlış algının bütün bu süreci olumsuz etkilediği; bu noktada Attila İlhan'ın önerdiği ?ulusal bileşim? çözümünün bir çıkış noktası olarak değerlendirilebileceğidir. Bunun uygulamadaki yansımaları olarak, Mustafa Kemal ve İsmet İnönü dönemi çağdaşlaşma anlayışlarının ortaya konması, kavramın ya da yaklaşımın uygulanabilirliğini tartışmaya açma niyetinin ürünüdür.Çalışma, Osmanlı'nın son döneminde başlayan çağdaşlaşma hareketlerini, genel hatlarıyla, Cumhuriyet'e uzanan bir çizgide ve daha çok düşünsel düzeyde ele almıştır. İlk olarak çağdaşlaşmanın gerek toplum ve devlet yapısı, gerek anlayış ve uygulama yanlışlarından kaynaklanan birtakım nedenlerle ?batılılaşma? sınırlarında kalan, çarpık, taklit ve toplumdan kopuk niteliği ortaya konmuştur. İkinci aşamada, Attila İlhan'ın ?ulusal kültür bileşimi? yaklaşımı, sürecin ortaya çıkardığı sorunlara bir çözüm önerisi olarak ele alınmıştır. Kavram, ?kendi kültürümüzden, çağdaş koşullarda, bilimsel yöntemlerle ulusal ve özgün bir bileşimi? çağdaşlaşma açısından zorunlu görmektedir. Bunu, üstyapı kurumlarını aktararak değil, ekonomik ve toplumsal altyapıyı çağdaşlaşmanın zeminini oluşturacak noktaya getirerek gerçekleştirme anlayışındadır. Kavramın gelişim seyri, daha önceki ?bileşim? anlayışlarından ayrılan yanları ve temel özellikleri ortaya konduktan sonra, üçüncü bölümde uygulama örnekleri olarak ?ulusal çağdaşlaşmacı? Mustafa Kemal dönemi ile ?Batıcı çağdaş? İsmet İnönü dönemleri karşılaştırılmıştır. Son olarak, bütün bölümlerde çağdaşlaşma sürecinin önemli aktörleri olarak ?aydın?lara, süreç içindeki konumlarını ve sürece etkilerini kısaca yansıtacak özel birer başlık altında değinilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Çağdaşlaşma2.Batılılaşma3.Kültür4.Ulusal Bileşim5.Aydın
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the approach of the view point of Atilla İlhan -with his intellectual and writer identity -on Turkish modernization process, his confirmations on the problems of this process and the approach of ?national culture combination? which he offered as the solution of the problems. The thesis, put forward in the study is the possibility of assessing the solution ?national combination? which Atilla İlhan offered as a point of exist, starting with the idea that the modernization in Turkey did not process in the same way as in the West, taken as Westernization with a mistaken orientation and this mistaken orientation effected this whole process negatively. As the reflections of this in the practice are that the concept of modernization in the period of Mustafa Kemal and İsmet İnönü is being displayed and the output of the intention of setting up a discussion on the applicability of the concept or the approach.The study handles the modernization movements in the last period of the Ottoman Empire with its general terms, in a line come up to the Republic and at mostly intellectual level. Firstly, the character -distorted, imitation and disconnected with the society- of modernization, which stood in the limits of ?Westernization? because of some reasons which grown out of both the constitution of society and the state, and the mistakes of application and concept were displayed. Secondly, the approach of ?national cultural combination? of Atilla İlhan has been handled as a solution proposal to the problems which the process revealed. The concept regards ?a national and genuine combination consisting of our own cultures in contemporary standards with scientific methods? as necessary. It moves from the concept of taking the economic and social infrastructure to a point which will constitute the background of modernization. In the third chapter, -after the evaluation of the concept, the parts differing from other ?combination? concepts and the basic properties were introduced-, ?national modernizer? Mustafa Kemal period and ?Westernizer modern? İsmet İnönü period were compared as the samples of application. Lastly, the ?intellectuals?, as the important actors of modernization process were mentioned under one each topic that reflects their position within the process and effects to the process.Key words6.Modernization7.Westernization8.Culture9.National Combination10.Intellectual