İkili açık hipotezi ve Türkiye uygulaması
Twin deficits hypothesis and the case of Turkey
  1. Tez No: 204927
  2. Yazar: BARIŞ GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZHAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İkiz açıklar hipotezi temelde devletin bütçe açıklarının cari açıklara neden olacağınıbelirtir. Diğer taraftan eğer Ricardocu Eşdeğerlik Hipotezi geçerliyse bu iki değişken arasındaherhangi bir ilişkinin olmaması da mümkündür. Bu çalışmanın amacı farklı ampirikyöntemlerle bütçe açığı ile cari açıklar arasındaki ilişkinin dinamiklerini kısa ve uzun dönemiçin analiz etmektir. Bu amaçla Türkiye için 1988-2005 döneminde bütçe açıkları ile cariaçıklar arasında uzun dönemli bir ilişki olup olmadığını belirlemek için Johanseneşbütünleşme testleri kullanılmıştır. Ayrıca makroekonomik değişkenler arasındaki nedenselsıralamanın, ikiz açıklar hipotezinin öngördüğü şekilde olup olmadığını kısa dönemdearaştırmak için nedensellik testleri ve vektör otoregresyon model (VAR) kullanılmıştır.Yapılan analizler göstermiştir ki uzun dönemde reel bütçe açığı ile reel cari açık arasında birilişki bulunmamaktadır. Fakat VAR sisteminden elde edilen bulgulara göre reel bütçeaçığındaki artış, kısa dönemde reel milli geliri ve reel cari açığı arttırmaktadır. Ayrıca reel cariaçıkların reel döviz kuruna ve reel milli gelire duyarlı olduğu yönünde istatistiksel bulguyarastlanmıştır. Sonuç olarak ikiz açıklar hipotezinin kısa dönemde geçerli olduğu ama uzundönemde geçerli olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Twin deficit hypothesis mainly states that government budget deficits will causecurrent account deficits. On the other hand if Ricardian equivalence hypothesis holds it is alsopossible that two deficits are not related at all. The aim of this thesis is to analyze the long-runand the short-run dynamics of the relationship between current account and budget deficits byusing different empirical methods. For this purpose, we employed Johansen cointegrationtests for Turkey between 1988-2005 period to determine whether there is a relationshipbetween government budget deficits and current account deficits in the long-run. Also weused casualty tests and vector autoregressive model (VAR) to search if the causal ordering ofthe macroeconomic variables holds as twin deficit hypothesis anticipates in the short-run. Ouranalysis showed that there is no long-run relationship between the two deficits. But theevidence from VAR system supports that an increase in the real government deficit stimulatesthe real national income and the real current account deficit. We also found that the realcurrent account balance is sensitive to the real exchange rate and the real national income bothin the long-run and in the short-run. Therefore we have concluded that the twin deficithypothesis holds in the short-run but not in the long-run.