Avrupa Birliği'nde çevre koruma politikaları ve Türkiye'deki yerli ve yabancı firmaların pazarlama politikalarına etkileri
European Union environmental protection policies and their effects on marketing policies of domestic and foreign firms in Turkey
  1. Tez No: 204928
  2. Yazar: DERYA KELGÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REZAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Çevre kirlenmesi, kaynakların hızla azalması ve doğal güzelliklerin yıkıcı birşekilde tahribatı çağımızın en önemli sorunlarındandır. Dünyanın geleceğini tehditetmeye başlayan çevre sorunları, ülkeleri çevre korunması yolunda önlemler almayazorlamakta ve bu durum uluslararası boyutlara ulaşarak uluslararası ticareti etkilerhale gelmektedir.Çevre koruma bilincinin ve çevre koruma hareketlerinin artması tüketicileriçevreye karşı duyarlı olmaya yöneltmektedir. Bu duyarlılık işletmeleri de üretim vepazarlama faaliyetlerinde çevre koruma amaçlı stratejiler ve politikalar geliştirmeyezorlamaktadır. Bu noktada Avrupa Birliği çevre koruma politikaları, çevrenin, doğalkaynakların ve insan sağlığının korunması için uluslararası işbirliğinin oluşmasınısağlayarak, üye ülkelerin yasalarında ve işletmelerin faaliyetlerinde çevreye duyarlıolmayı gerektiren yaptırımları içermektedir.AB'ye üyelik hedefi doğrultusunda ilerleyen Türkiye bu süreçte ekonomik vesosyal hayatın bütün alanlarında olduğu gibi, çevre konusunda da köklü ve somutreformlarla Avrupa Birliği'ne uyum sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca ülkemizin enönemli dış pazarı konumunda olan AB'ye girişinde, tarife dışı engel olarak sanayicininkarşısına çıkan çevresel standartlar ve ekolojik etiketler nedeniyle, bu çok önemlipazarda rekabet gücü kaybına uğramak istemeyen sanayicilerin bu alana giderekdaha fazla önem vermesi ve işletme politikalarında buna uygun değişikliklere gitmesigerekmektedir.Bu bağlamda çalışmanın amacı, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki çevrekoruma politikalarını değerlendirmek, karşılaştırmak ve Türkiye'deki yerli veyabancı firmaların pazarlama politikalarına etkisini irdelemektir. Bu amaçlazmir'de faaliyet gösteren yerli ve yabancı tekstil firmaları üzerinde anket çalışmasıyapılarak sonuçlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution, the rapid decrease of resources, and thedestructive damage of natural beauties are the main problems of our age.Environmental problems threatening the future of the world, force countries totake action for environmental protection and this subject comes as aninternational problem and starts to affect the international trade.Increase in environmental protection consciousness and actions directconsumers being sensitive for the environment. This sensitivity pushes firms todevelop environmental strategies and policies in their manufacturing andmarketing activities. At this point, European Union Environmental ProtectionPolicies concern regulations in order to be sensitive to environment in memberstates? legislation and companies? activities by providing internationalcooperation for the protection of human health and natural resources.Turkey, in a process of proceeding for EU membership aims toaccommodate EU by radical and concrete reforms in the subject of environmentlike all the other social and economic areas. Besides, due to ecologicalstandards and labels facing our producers in the entry of EU as a nontariffbarrier, our producers should attach importance more at this subject, and needto make adequate revisions in their business policies for in order not to sufferfrom competitive power in this important market.At this point, the main purpose of this study is, evaluating and comparingenvironmental protection policies in European Union and Turkey and explicatingtheir effects to domain and foreign firms? marketing policies in Turkey. For thispurpose, a survey study is conducted through domain and foreign textile firmslocated in Izmir and the results are stated.