Yeni büyüme teorileri; Türkiye için bir uygulama
New growth theroies: An application for Turkey
- Tez No: 204943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BARBOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Solow ve Swan (1986) tarafından temelleri atılan neoklasik büyüme teorileri,ekonomilerin uzun dönemli büyüme süreçlerine bir açıklama getirememektedirler. Bumodellere göre, uzun dönemli büyüme, dışsal faktörlerce belirlenen tasarruf oranı, nüfusartış hızı ve teknolojik gelişme gibi etmenlere bağlıdır. Yine bu modellere göre, iktisatpolitikalarının uzun dönemli büyüme sürecine hiç bir etkisi yoktur. Bu nedenlehükümetlerin büyümeyi artırmaya yönelik iktisat politikalarıyla ekonomiye müdahaleetmeleri de gereksizdir ve bu tür müdahaleler, kaynakların optimal dağılımını bozucuetkilere sahiptir. Büyüme etkisi, yalnızca ekonomilerin kısa dönemleri için oluşabilir.1980' lerin ortalarından itibaren ise, içsel büyüme teorileri, Romer (1986) veLucas(1988) ile gündeme gelmiş daha sonra Barro(1990), Mankiw, Romer ve Weil(1992) gibi birçok iktisatçı tarafından geliştirilmiştir. çsel büyüme teorilerine göre,fiziksel ve beşeri sermaye yatırımları ve AR-GE kanalıyla uzun dönemli büyüme etkisiyaratılabilir. Bunu sağlamada vergileme, kamu harcamaları ve sübvansiyonlar gibiiktisadi politikaların katkısı çok büyüktür.Bu çalışmanın amacı, öncelikle ekonomik büyüme alanına temel katkı yapandışsal büyüme modelleri hakkında bir altyapı sağlamak daha sonra ise, içsel olarakanılan yeni nesil büyüme teorilerini ele almaktır. Son olarak da, 1983-2004 verilerikullanılarak Solow' un büyüme modeli (SBM)ve Mankiw, Romer ve Weil' ingenişletilmiş Solow (MRW) modeli, Türkiye için ayrı ayrı test edilmiştir. Çıkansonuçlara göre, ülkemizde beşeri sermaye büyümeye önemli bir katkı sağlamaktadır.Gerek fiziki gerekse beşeri sermaye değişkenleri istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Neoclassical growth theories, that are founded by Solow (1986) and Swan(1986), can not give an explanation to the long run growth process.of the economies.These models predict that economies affected by technological change, saving rate andpopulation growth rate that all are determined by exogenous factors. Again by thesemodels,it is also predicted that economic policies are unaffected in the long-run growthprocess. Therefore governments? policy interventions are unnecessary. Growth ispromoted in the short-run of the economy.New endogenous growth theories especially appeared in the mid of the 80s withthe studies of Romer (1986) and Lucas(1988). Then, those new generation theories werestudied in detail and improved by many economists like Barro(1990), Mankiw, Romerand Weil (1992). According to the endogenous growth theories, as connected withinvestment in physical capital, human capital and R&D operations? volume in theeconomy, it is possible to maintain growth in the long-run. That can be created in thelong-run by investing in capitals, in R&D sectors, and by economic policies liketaxation, public expenditures and subsidies.The aim of this thesis is firstly, to give a fundamental explanation about exogenousgrowth models and then, to present new growth models which are also calledendogenous. Finally, by using 1983-2004 data set, for Turkey, the `Original SolowModel? and the `Augmented Solow Model? are separately tested to determine andcompare the coefficients of model?s variables. It is obvious that adding human capital toSolow model, growth can be explained better. Both the physical capital and the humancapital coefficients are found statistically meaningful.