Yakınsama analizine neoklasik yaklaşım: 67 ilin gelir yakınsaması üzerine bir uygulama
Neoclassical approach to convergener analysis: apilication on income convergence of 67 provinces
  1. Tez No: 107417
  2. Yazar: HÜSEYİN KALYÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
11 ÖZET YAKINSAMA ANALİZİNE NEOKLASİK YAKLAŞIM : 67 İLİN GELİR YAKINSAMASI ÜZERİNE BİR UYGULAMA Hüseyin KALYÜNCÜ Yüksek Lisans Tezi, İktisat Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Alper GÜVEL Ocak 2001, 76 sayfa Bu çalışmada Neo klasik Büyüme Teorileri ve yakınsama analizine yaklaşımları çalışılmıştır. Neo klasik büyüme modelinin sermayeye göre azalan getiri varsayımı, getiri oranının sermaye stoku ile negatif ilişkili olduğunu ve diğer şeyler eşitken düşük sermayeli ülkelerin daha hızlı büyüyeceğini belirtmektedir. Büyüme oranı ile gelirin başlangıç düzeyi arasındaki bu negatif ilişki yakınsama hipotezi olarak adlandırılmaktadır. Yakınsama hipotezi ile birlikte fakir ülkelerin ya da bölgelerin zengin olanlara göre daha hızlı ve yüksek büyüme eğilimine sahip olup olmadığı konusu ekonomi literatürünün en önemli tartışmalarından birisi olmuştur. Yakınsama tartışmalarının odağında bulunan sorular şunlardır: Acaba ülkeler veya bölgeler arasında kişi basma gelir ve üretim düzeyini birbirine yaklaştıran otomatik bir güç var mıdır? Fakir ülkeler/bölgeler nesiller boyunca fakir mi kalacaklardır? Zengin ülkeler/bölgeler iki yüzyıl sonra da zenginliklerini sürdürüyor olacaklar mıdır? Çalışmanın ilk bölümünde Neo klasik Büyüme Teorileri (Solow-Swan modeli, Mankiw-Romer-Weil modeli, Ramsey-Cass-Koopman modeli) detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise yakınsamanın tanımı ve yakınsama sürecine ilişkin kavramlar açıklanmakta, literatür taramasına yer verilmektedir. Son olarak da Türkiye'nin 67 ili için ampirik bir çalışma yapılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Neoklasik Büyüme Modelleri, Yakınsama, Beşeri Sermaye, Fiziksel Sermaye
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT NEOCLASSICAL APPROACH TO CONVERGENCE ANALYSIS : APPLICATION ON INCOME CONVERGENCE OF 67 PROVINCES Hüseyin KALYÜNCÜ M. A. Thesis, Department of Economics, Supervision Doç. Dr. Alper GÜVEL January 2001, 76 pages In this study Neoclassical Growth Theories and their approach to convergence analysis will be studied in detail. Neoclassical assumption of diminishing returns to capital implies that the marginal rate of return of capital is negatively-related to the capital stock so that, other things being equal, countries with low amounts of capital are predicted to grow faster. This negative relation between the growth rate and the initial level of income is what we call the convergence hypothesis. One of the important discussions in the economy literatüre is whether the poor countries or regions tend to grow faster than the rich ones. Are there any automatic forces that lead to convergence in the levels of per capita income and product over time? Shall the relatively poor economies remain poor for many generations? Shall the rich countries of the year 2100 be the same countries that are relatively rich today? In the first part of this study, Neoclassic Growth Theories (Solow-Swan model, Mankiw-Romer-Weil model, Ramsey-Cass-Koopmans model) will be explained in detail. The second part of this study consist the definition of convergence as a concept, types of convergence, literature review and emprical analysis on the income convergence of Turkey's 67 provinces. Kev Words ; Neoclassical Growth Models, Convergence, Human Capital, Physical Capital.