Kamu sektörüne bilgi yönetimi ile gelen değişim ve kamu bankalarında bilgi yönetimi
The alteration to the public sector through knowledge management and knowledge management at public banks
  1. Tez No: 204942
  2. Yazar: ALTAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, İşletme, Banking, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kamu yönetiminin gittikçe daha dinamik bir yapıya dönüşüm sürecinde olması, bürokrasikurallarının ülkemizde giderek azaltılmaya çalışılması sebebiyle bilgi kavramı gittikçe önemkazanan bir duruma gelmiştir. Bu çalışmada bilginin kamu bankalarında kullanılması vebunun sonucunda verimliliğin artması, iş süreçlerinin hızlanması hipotezi test edilmiştir.`Kamu Sektörüne Bilgi Yönetimi ile Gelen Değişim ve Kamu Bankalarında Bilgi Yönetimi'adını verdiğim bu çalışmada kamu bankalarında bilgi yönetimi, bilgi yönetimi uygulamaları,bilgi sistemleri ve bilgi teknolojileri incelenmiştir.Bu araştırma, ülkemizde kamu bankası olarak faaliyetini sürdüren Türkiye CumhuriyetMerkez Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve Vakıfbank ele alınarak yapılmış ve bu bankalarınbilgi yönetimi uygulamaları, bilgi sistemleri ve bilgi teknolojileri ayrıntılı olarak analizedilmiştir. Bilgi yönetimi ve uygulamaları ile artık her türlü bankacılık işleminin daha hızlıve etkin yapıldığı sonucuna ulaşılmış, bu sonuca varırken teknolojinin ilerlemesi, bilgiteknolojilerinin kamu bankacılığında yoğun olarak kullanılması ve bilgi sistemlerine verilenönemin gittikçe arttığı gözlemlenmiştir. Kamu bankalarının pazarlama, müşteri ilişkileri,insan kaynakları ve finans gibi ana departmanlarında bilgi yönetiminin sık olarak kullanıldığı,bununla birlikte, internet bankacılığı ve diğer elektronik bankacılık hizmetleri gibi bilgiyönetimi uygulamalarının da kamu bankacılığında kullanılması ile yaşanan değişimin dahaetkili ve kalıcı bir duruma dönüştüğü tespit edilmiştir.Çalışmanın uygulama bölümünün Denizli ilinde yapılması çalışmanın alanını sınırlasa daçalışmanın amacı olan kamu bankalarında yaşanan değişimi gözlemlemek için yeterli olduğudüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The word of information has become more important than since the administrative activitiesof a government has been in a situation which is more dynamic and the rules of bureacracyhas been tried to lessen. In this study, the usage of knowledge at public banks and as a resultof this increase in work process has been tested.In this study which is called `The Alteration to the Public Sector Through KnowledgeManagement and Knowledge Management at Public Banks?, knowledge managementpractices, knowledge systems and knowledge technologies has been examined. This studyincludes the public banks of Central Bank of The Repuclic of Turkey, Ziraat Bank andVakıfBank, and also knowledge technologies in these banks has been studied carefully. It hasbeen obtained that any kind of banking operation has been done faster and more effective byusing knowledge management and this practices. While obtaining this result, it has beenobserved the improvement in technology, the usage of knowledge technologies at publicbanks intensely and the increase of the importance of knowledge management is used atmarketing, customer relations, human resources and finance departments at public banks. Inaddition to these, it has been seen that the alteration at public banks through knowledgemanagement practices is more effective and permanent like internet banking and the otherelectronical banking services.Although the study has been made in Denizli and although this limits the field of the study, itis thought that, this is suffient to observe the aim of the study which is the alteration of thepublic sector through knowledge management.