Predictive role of perfectionism on marital adjustment
Mükemmeliyetçiliğin evlilik uyumu üzerindeki yordayıcı rolü
  1. Tez No: 205093
  2. Yazar: ECE TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜROL FIŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, evlilik uyumu ile mükemmeliyetçiliğin kişilerarası bağlamda ilişkisiniincelemeyi amaçlamıştır. Hem evlilik uyumu, hem de mükemmeliyetçilik ile bağlantılıolması beklenen depresyon ve sürekli-kaygı kontrol edildikten sonra, evlilik uyumu ilemükemmeliyetçiliğin boyutları (kendine yönelik mükemmeliyetçilik, başkalarınayönelik mükemmeliyetçilik ve başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik);mükemmeliyeçiliğin bir başka yönü olarak, algılanan eleştiri (eşine yönelik eleştiri veeşinden gelen eleştiri); ve ilişkili demografik değişkenler (yaş, eğitim düzeyi, evliliksüresi ve çocuğu olup olmadığı) arasındaki ilişki, ilk evliliğini sürdüren 210 kişidenoluşan (105 kadın ve 105 erkek) bir Türk örnekleminde incelenmiştir. Katılımcılar,evlilik uyumu (Çift Uyum Ölçeği-ÇUÖ), mükemmeliyetçilik (Çok BoyutluMükemmeliyetçilik Ölçeği-ÇBMÖ), algılanan eleştiri (Algılanan Eleştiri Ölçeği -AEÖ), depresyon (Beck Depresyon Envanteri-BDE) ve sürekli-kaygı (Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri - Sürekli Kaygı Formu-DSKE-S) ölçekleri ile birliktedemografik bilgi formunu tamamlamışlardır. Verilerin değerlendirilmesi amacıyla,kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı olmak üzere, hiyerarşik çoklu regresyon analizleriyapılmıştır. Sonuçlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, kadınların başkalarıncabelirlenen mükemmeliyetçilik boyutundaki yüksek puanları, depresyon ve süreklikaygısındaki yüksek puanları ile çocuğunun olması, evlilik uyumundaki düşük puanlarile ilişkilidir. Ayrıca, eğer kadın, eşinin ona karşı eleştirel olduğu algısına sahipse,evlilik uyumu puanları düşmektedir. Bunların yanısıra, erkeklerin başkalarıncabelirlenen mükemmeliyetçilik ve depresyon puanları yükseldikçe, evlilik uyumupuanları düşmektedir. Ayrıca, eğer erkek eşine karşı eleştirel olduğu algısına sahipse,evlilik uyumu azalmaktadır. Sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmış, araştırma veuygulama bağlamında ileride yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the relationship between marital adjustment and theinterpersonal nature of perfectionism. After controlling for depression and trait-anxiety,which were predicted to be linked with both marital adjustment and perfectionism, therelationship between marital adjustment; the dimensions of perfectionism (i.e. self-oriented perfectionism, other-oriented perfectionism, and socially prescribedperfectionism); a specific aspect of perfectionism, perceived criticism (i.e. criticalnesstoward the spouse, and criticalness of the spouse); and the related demographicvariables (i.e., age, education level, length of marriage, and whether having child) werecovered in a sample of 210 (105 female and 105 male) Turkish married individuals whoare in their first marriage. The participants completed inventories on dyadic adjustment(Dyadic Adjustment Scale-DAS), perfectionism (Multidimensional PerfectionismScale-MPS-H), perceived criticism (Perceived Criticism Measures-PCM),depression (Beck Depression Inventory-BDI), trait-anxiety (State-Trait AnxietyInventory - Trait Anxiety Form-STAI-T), and also a demographic information form.In order to analyze the data, hierarchical multiple regression analyses were conductedfor females and males separately. Altogether, the results for females revealed that higherlevels of socially prescribed perfectionism, higher levels of depression and trait-anxiety,and having child were associated with lower levels of marital adjustment. Besides, if thewoman thinks her husband is critical of she, then her marital adjustment scoredecreases. Moreover, the results for males showed that higher levels of sociallyprescribed perfectionism, and higher levels of depression were found to be associatedwith lower levels of marital adjustment. Furthermore, if the man thinks he is critical ofhis wife, then his marital adjustment decreases. The findings, and their implicationswith suggestions for future research and practice, were discussed in the light of relevantliterature.