Antrenörlerin mesleki etik ilkelere uyma düzeylerine ilişkin antrenör ve sporcu görüşleri
The Athlete and coach thoughts in relation to compliance levels to professional ethic codes of coaches
  1. Tez No: 205192
  2. Yazar: SEMİYHA DOLAŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETANTRENÖRLERİN MESLEKİ ETİK İLKELERE UYMA DÜZEYLERİNE İLİŞKİNANTRENÖR VE SPORCU GÖRÜŞLERİDolaşır, SemiyhaDoktora, Eğitim Bilimleri Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. İnayet AydınEkim 2005, 82+x sayfaBu araştırmanın amacı, antrenörlerin mesleki etik ilkelere uymadüzeylerini antrenör ve sporcu görüşlerine göre değerlendirmektir. Araştırmanınveri toplama aracı iki aşamada geliştirilmiştir. Birinci aşamada, araştırmacıtarafından geliştirilen ve Türkiye genelinde 384 antrenöre uygulanarakbelirlenen 70 maddelik ?Antrenörlerin Mesleki Etik İlkeleri? formuoluşturulmuştur. Geliştirilen form ön uygulama kapsamında 156 sporcu veantrenöre uygulanmış ve 67 madde olarak son şeklini almıştır. Taramamodelinde olan araştırmanın evrenini, Türkiye'de Ocak- Mart 2005 tarihleriarasında Milli Takım kamplarına çağrılan milli takım sporcuları ile busporcuların antrenörleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, milli takımkamplarında bulunan sporcular (n=160) ve antrenörler (n=44) oluşturmuştur.Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Antrenörlerin mesleki etikilkelerinin belirlenmesi yüzde (%) ile, sporcu ve antrenör görüşlerine dayanarakantrenörlerin etik ilkelere uyma düzeylerinin hesaplanması betimsel istatistiklerile çözümlenmiştir. Antrenör ve sporcu görüşlerine göre antrenörlerin etikilkelere uyma düzeylerinin karşılaştırılmasında ilişkisiz t testi kullanılmıştır.Seçilen bazı değişkenlere (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, kıdem, branş, kategorive takımın cinsiyeti) göre antrenörlerin mesleki etik ilkelere uyma düzeylerininkarşılaştırılmasında ilişkisiz t testi, tek yönlü varyans analizi (verilerindağılımının homojen olduğu durumlarda), Kruskal Wallis testi? (verilerindağılımının homojen olmadığı durumlarda) kullanılmıştır. Araştırmadan eldeedilen bulgular şu şekildedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE ATHLETE AND COACH THOUGHTS IN RELATION TO COMPLIANCELEVELS TO PROFESSIONAL ETHIC CODES OF COACHESDolaşır, SemiyhaPhD. Educational SciencesAdvisor : Prof. Dr. İnayet AydınOctobar, 2005, 82+x pagesThe purpose of this research is to determine compliance levels toprofessional ethic codes of coaches thoughts in relation to the athlete andcoach . The tool to collect the data has been developed in two stages. At thefirst stage, ?The Ethic Codes of the Coaches? has been determined which hasbeen developed by the researcher and has been diminished down to 70statements out of 384 statements applied to whole Turkey. These codes havebeen organised as Likert 5 type and applied to athletes and coaches. Thetarget population of the research which is screening model has been thenational athletes and coaches who attended the national camps betweenJanuary and March 2005. The sampling groups of the research were athletes(n=160) and coaches (n=44) who attended the national camps. SPSS programwas used for analyzing the data. Determining the professional codes ofcoaches was calculated with percent (%) while determining compliance levelsof coaches based on coach thoughts was done by using descriptive statistics.In comparison of the compliance of coaches to professional ethic codes whichwas determined by athlete and coach thoughts, independent sample t test wasutilized. According to the some selected variables (gender, age, educationlevel, graduated area, tenure, branch, category and gender of the team) incomparion of the compliance level of the coaches in obeying the professionaletic codes, independent sample t test, one-way ANOVA (when the data washemogenous) and Kruskal Wallis (when the data was heterogenous) wereutilized.