Antrenörlerin mesleki etik ilkelere uyma düzeyleri ile iş ihtiyaçları doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between coaches' compliance with professional ethical principles and their work needs satisfaction
- Tez No: 956354
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, antrenörlerin mesleki etik ilkelere uyma düzeyleri ile iş ihtiyaçları doyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma modeli kapsamında ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan, 18 yaş ve üzeri, en az iki yıl mesleki deneyime sahip ve hâlen aktif olarak antrenörlük yapmakta olan bireyler oluşturmaktadır ve 466 antrenör araştırmaya katılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Antrenörlerin Mesleki Etik İlkeleri Ölçeği”ve“İş İhtiyaçları Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistiksel analiz paket programı kullanılmış; elde edilen veriler üzerinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklemler T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Antrenörlerin mesleki etik ilkelere uyma düzeyleri ve iş ihtiyaçları doyum düzeylerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Mesleki etik ilkelere uyma düzeyleri, meslek deneyim yılı değişkeni için anlamlı farklılık göstermiş; sorumluluk düzeyi, 1–5 yıl deneyimli antrenörlerde daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, iş ihtiyaçları doyum düzeyleri hem profesyonel sporculuk geçmişine hem de meslek deneyim yılına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Sporculuk geçmişi olan antrenörlerin yeterlilik ve özerklik ihtiyaç doyumları daha yüksek bulunmuştur. Orta düzey deneyime (6–9 yıl) sahip antrenörler ise yeterlilik ihtiyaç doyumu açısından daha yüksek puanlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between coaches' adherence to professional ethical principles and their work satisfaction needs. Within the scope of the quantitative research model, the relational survey method was employed. The study group consisted of individuals actively working as coaches in various provinces of Türkiye, aged 18 and above, with at least two years of professional experience. A total of 466 coaches participated in the study. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Coaches' Professional Ethical Principles Scale,”and the“Work Satisfaction Needs Scale.”The data were analyzed using the SPSS statistical software package, and descriptive statistics, Independent Samples T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation Analysis were conducted. The findings revealed that coaches demonstrated high levels of both adherence to professional ethical principles and satisfaction of work-related needs. A significant difference was observed in ethical compliance levels based on years of professional experience, with coaches having 1–5 years of experience reporting lower levels of responsibility. Additionally, work satisfaction needs differed significantly according to both prior professional athletic experience and years of coaching. Coaches with an athletic background showed higher levels of satisfaction in the domains of competence and autonomy. Coaches with medium-level experience (6–9 years) reported higher competence need satisfaction.