Lise öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri ve sportif aktivitelere katılımla ilişkisi
The agressivity levels of high school students and the relation with their participation to sport activities
- Tez No: 205210
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın öncelikli amacı belirli sınırlılıklar içerisinde spor ve saldırganlık ilişkisini tüm boyutlarıyla ortaya koyabilmektir. Araştırmada, geçerlilik ve güvenirlik çalışması araştırmacı tarafından yapılmış, İpek İlter (Kiper) tarafından geliştirilmiş ve 30 maddeden oluşan ?Saldırganlık Envanteri? (Kiper, 1984) ve araştırmacı tarafından yanıt formunun başına yerleştirilmiş, deneklerin demografik özelliklerini (cinsiyetleri, spor yapıp yapmadıkları, branşları, velisinin mesleki ve öğrenim durumu) gösteren soru kağıdı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum ? maksimum değerler vb.), ilişkisiz t-test ve tek yönlü varyans analizi (anova) istatistiksel teknikleri uygulanmış ve SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir; spor yapan denekler spor yapmayanlardan daha atılgandırlar. Yıkıcı, edilgen ve genel saldırganlık özellikleri açısından spor yapmayan ve spor yapan denekler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır. Cinsiyetlerine göre tüm deneklerde saldırganlık özellikleri açısından da anlamlı bir fark bulunamamıştır. Spor yapan kız deneklerin yapmayan kızlardan daha atılgan oldukları saptanmış ancak diğer saldırganlık özelliklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Spor yapan kız ve erkek deneklerin atılganlık özelliklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmiş, kızların erkeklerden daha atılgan oldukları anlaşılmıştır. Spor yapan kız ve erkeklerin diğer saldırganlık özelliklerinin ise birbirlerine yakın olduğu belirlenmiştir. Spor yapmayan erkek ve kız deneklerin saldırganlık özelliklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Bireysel ve takım sporlarına ve branşlarına göre spor yapan deneklerin saldırganlık özellikleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Babalarının eğitim düzeyi incelendiğinde spor yapan deneklerin yıkıcı saldırganlık envanter alt ölçeğinde anlamlı bir fark bulunmuş, babasının eğitim düzeyi ortaokul olan deneklerin daha fazla yıkıcı saldırganlık özelliğine sahip oldukları tespit edilmiştir. Diğer saldırganlık özelliklerinde ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Babalarının eğitim durumlarına göre spor yapmayan deneklerden babalarının eğitim düzeyi lise olanların edilgen saldırganlık özelliklerinin diğer deneklerden daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research intends to determine the agressivity levels of the high school students and relation with their participation to sport activities. ?İpek İlter Agressivity Inventory? which has three sub-scales that named ranious agressivity, passive agressivity and assertiveness, was applied in this research and the data obtained at the end of the research was evaluated by ?t? test and one way anova statistical analysis methods. SPSS package program was used for evaluations. The results of this research can be explained as followings; there is no significant difference among the subjects that do not participate in sport activities and the subjects that participate in sport activities at ruinous, passive and general agressivity levels. But it is determinated that the subjects who participate in sport activities have more assertivensess characteristic than the subjects who do not participate in sport activities. According to the sexuality of the subjects that attended the research work, no significant difference was found at agressivity levels. It was determined that the girls who participate in sport activities have more assertiveness characteristic than the girls who do not participate in sport activities and than the men who participate in sport activities, too. It was pointed that there is no difference among the girls and men who do not participate in sport activities at the ruinous agressivity, general agressivity, passive agressivity and the assertiveness levels. No signifance level was determined among the subjects that participate in individual sports and team sports and among their branches. After the analysis of the subjects that participate sport activities according to their father? s education level, a signifance level was found. The subjects whose father?s education level is intermediate school have more ruinous agressivity than the others. The subjects whose father?s education level is high school, do not participate in sport activities have more passive characteristic than the others according to the father? s education level.