Orta öğretim okulu öğretmenlerinin algılarına göre, mesleki etkinliklerindeki güdülenmişliklerini sağlayan etmenler (Ankara ili Çankaya ilçesi Anadolu liseleri örneği)
The factors that motivates the effectiveness of secondary school teachers in respect of their perceptions
  1. Tez No: 205209
  2. Yazar: ECE YİĞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı: orta öğretim okulu öğretmenlerinin algılarına göre onları nelerin motive edebildiğini tespit etmek ve özellikle içsel ve dışsal faktörler bağlamında bu motive edici etmenleri sınıflandırmaktır. Araştırmanın yöntemi görüşme yöntemidir. Bu araştırmada, literatür taramasına dayalı olarak kavramsal çerçeve oluşturulmuş ve görüşme formunun yapılandırılması için öğretmenlerle ön görüşmeler yapılmıştır. Uzman görüşleri alınarak , yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuş ve görüşmeler bu formlarla sürdürülmüştür. Araştırmanın evrenini, Çankaya İlçesindeki 12 Anadolu Lisesi ve bu okullarda görev yapan 510 orta öğretim okulu öğretmeni oluşturmaktadır. Çankaya İlçesindeki orta öğretim okullarından , beş Anadolu Lisesi'nde görev alan 100 ortaöğretim öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Görüşmede isteklilik gözetilmiştir. Bu çalışma nitel bir araştırmadır. Görüşme , yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler , nitel araştırmalarda içerik analizi içerisinde yer alan frekans analizi tekniği ile çözümlenmeye çalışılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ve anlatılan özel aktarımların değerlendirilmesi yapılmış ve elde edilen bilgiler doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is , to examine the motivation degree of secondary school teachers in respect of their own perceptions , to determine which causes motivates them and also to classify the causes of motivation in the context of internal and external factors. The methodology used in this research is interview method. İn this research , conceptual outline based on literature review was built and in order to configure an interview form pre-interviews were made with the teachers. Then , half structured interview form was built with academician consultancy. The universe of this research consists of 12 Anadolu High Schools in Çankaya district and 510 secondary school teachers who work in these high schools. İnterviews were made with 100 secondary school teachers who work in five Anadolu High Schools in Çankaya district. At these interviews willingness was obsorved. This research is a qualitative study. İnterviews were made by using half structured interview forms. Comparisons were made with the data obtained from these interviews and analyzed whether there is mutual harmony and overlaps. Half structured interview forms and special transfers were evaluated and according to the facts obtained , suggestions have been made. The most important result obtained from this research is , teachers are mostly motivated from external factors.