Görsel sanatlar eğitiminin otistik çocuklar üzerindeki etkileri
The influences of the education of the visual arts of the austic children
  1. Tez No: 205211
  2. Yazar: EVRİM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP BUYURGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Fine Arts, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Arastırmada, görsel sanatlar egitiminin otistik çocuklar üzerindeki etkileri incelenmistir. Arastırmanın evrenini, Ankara ili Çankaya ilçesi Özel Uyum Özel Egitim Okulu ve zmir ili Menemen ilçesi Sabahat Aksiray Otistik Çocuklar Egitim Merkezi'nde 2005?2006 ögretim yılında 6?26 yas aralıgındaki otistik çocuklar olusturmaktadır. Örneklem için 76 erkek ve 24 kız ögrenci olmak üzere toplam 100 ögrenciye resim yaptırılmıstır. Uygulama bizzat arastırmacı tarafından sınıf ortamında ve görsel sanatlar egitimi ders saatleri içinde uygulanmıstır. Bu arastırmada, nitel arastırma yöntemleri kullanılmıstır. Uygulama evresinde ögrenci gözlem formları kullanılmıstır. Arastırma sonucunda; 1. Resme baslamadan önce %19 ögrenci mutlu iken, bu oran resim yaptıktan sonra %38 olmustur.%100'lük bir artıs görülmektedir. 2. Resme baslamadan önce %24 ögrenci mutsuz iken, bu oran resmi yaptıktan sonra %6 olmustur. %75 azalma görülmektedir. 3. Resme baslamadan önce %9 ögrenci huzurlu iken, bu oran resmi yaptıktan sonra %37 olmustur. Huzurlu ögrenci oranı %311,11'lik bir degisim göstermistir. 4. Resme baslamadan önce %28 ögrenci huzursuz iken, bu oran resmi yaptıktan sonra %19 olmustur. Huzursuz ögrencilerin oranında % 32,15'lik bir azalma olmustur. 5. Resme baslamadan önce %20 ögrenci öfkeli iken bu oran resim yaptıktan sonra %0 olmustur. %100 azalma görülmektedir. Uygulama sonuçları çizgisel gelisim dönemi ve çizgilerinin anlamları dikkate alınarak analiz edildiginde, ögrencilerin rahatsızlıklarını yansıttıkları görülmüstür. Arastırmanın sonunda, ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak, öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The influences of the visual arts have been examined through this study. The autistic children between 6 ? 26 ages in the 2005 ? 2006 education year from the Special Adaptation Special Training School of the Çankaya district and the province of Ankara, zmir administrative province and Menemen district and the Sabahat Aksiray the Training Center for the Autistic Children are forming the concept of this study. In order to provide a sample; 100 children, 76 of these are boys and the rest 24 are girls have been randomly selected and made them draw pictures. The practice has been implemented personally by the researcher in the class environment in the lesson hours of the visual arts education. The qualitative research methods have been used in this study. The student observation forms have been used in the practice phase. As a result of the research; 1. The rate of the happy students is %19 before they had started to draw pictures; this rate has been increased to %38 after the children had completed drawing pictures. %100 percent increase is seen. 2. The rate of the unhappy students is %24 before they had started to draw pictures; this rate has been increased to %6 after the children had completed drawing pictures. %75 decrease is seen. 3. The rate of the peaceful students is %9 before they had started to draw pictures; this rate has been increased to %37 after the children had completed drawing pictures. The rate of the peaceful students has changed %311, 11. 4. The rate of the unhappy students is %28 before they had started to draw pictures; this rate has been increased to %19 after the children had completed drawing pictures. The rate of the unhappy students has changed %32, 15. 5. The rate of the angry students is %20 before they had started to draw pictures; this rate has been increased to %0 after the children had completed drawing pictures. %100 decrease is seen. If the practice results analyzed by considering the linear growing period and the meaning of their lines, it was seen that they are reflecting the inconveniences of the students. The suggestions that were introduced are given place by depending on the results of this research.