Kore Savaşı ve Türk Kamuoyu
- Tez No: 205228
- Danışmanlar: DR. LEYLA KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kore, Asya Kıtası ve Japonya arasında jeopolitik öneme sahip bir yarım adadır.Kore, bu jeopolitik önemi nedeniyle tarihinin ilk dönemlerinden itibaren komşularınınişgaline uğramıştır.II. Dünya Savaşı'ndan sonra Kore, 38. paralelle ikiye ayrılmıştır. 38. paralelinkuzeyini Sovyet Rusya , güneyini ise Amerika Birleşik Devletleri işgal etmişti. Kore'ninikiye bölünmesiyle Kore sorunu ortaya çıkmıştır.Kuzey Kore'nin 25 Haziran 1950'de Güney Kore'ye saldırmasıyla Kore Savaşıbaşladı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler, barışı korumak üzere bir karar aldı. BirleşmişMilletler barışı yeniden sağlamak için üye devletlerden Güney Kore'ye yardım etmesiniistedi. Türkiye bu karara uyarak, Kore'ye 5000 kişilik kara kuvveti gönderdi. Muhalefetpartileri, Demokrat Parti Hükümeti'nin asker gönderme kararını eleştirdi.Demokrat Parti Hükümeti, Kore Savaşı'ndan yararlanabileceğini düşünerek Kore'yebir Türk Tugayı gönderdi. Türkiye, Kore Savaşı'na bir Türk Tugayı göndererek demokratikülkelerin yanında yer aldı ve bu girişimiyle dünya kamuoyunun dikkatini çekmeyi de başardı.Türk askerinin Kore'deki başarısı Türkiye'nin NATO'ya üye olmasında etkili oldu.Türk Kamuoyu, Kore Savaşı'nı ve Türk askerinin savaşlarını büyük bir ilgi ile takipetmiştir. Bazı gazeteler savaş muhabiri göndererek, Türk askeri ile ilgili haberleri Türkkamuoyuna iletmiştir. Türk halkı, Kore'de savaşan askerlerimizi kahraman olaraknitelendirmiştir. Türk halkı askerlerimizin başarılarından büyük gurur duymuştur.
Özet (Çeviri)
Korea is a peninsula between Asia and Japan wich has a geopolitical importance.Korea, because of this geopolitical importance, has been invaded by his neighbors since thebeginnig of his history.After World War II, Korea was divided in two by the 38th parallel. North of 38thparalel was occupied by Soviet Russia, and the South was occupied by USA. Because of thisdivision the Korea problem has occured.In June 25, 1950, North Korea attacked South Korea and the Korean War started.United Nations made an agreement to ensure the peace. United Nations asked for some helpto South Korea from its members to be able to state the peace. With this decision, Turkey sentfor fiwe thousond backbiter soldier force to Korea. Contradictory political parties criticizedthe decision of the Goverment (Democrat Party) about sending force.The Democrat Party Goverment, thought getting benefit from the Korean War bysending a Turkish Brigade Force. Turkey was with the democratic countries and by thatenterprise, it managed to call their attention, too. The success of Turkish soldiers in theKorean War impressed the membership of Turkey to NATO.Turkish puplic followed the Korean War and the struggle of Turkish soldiers inKorea with a great attention. Some of the newspapers delivered hhe news to puplic abautTurkish soldiers by sending war correspondents. Turkish puplic called those soldiers ?Hero?who fougth in Korea. They all were very proud of their soldiers achievement.