XIX. yüzyıl ortalarında Bozdoğan kazası köylerinin sosyal ve ekonomik durumu
Social and economical conditions of the villagers of Bozdoğan district in the middle of the nineteenth century
  1. Tez No: 205229
  2. Yazar: RENGİN ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ SÜRGEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bozdo an 19. yüzyıl ortalarında Aydın Sanca ı'na ba lı bir kaza merkezidir.Çe itli kaynaklarda Bozdo an kazasından ?Bazaryeri? olarak söz edilmektedir.Bozdo an'ın büyükçe bir yerle im birimi oldu u ve çevresindeki yerle im birimlerindeya ayanların ihtiyaçlarını kar ılayan bir pazar yeri oldu u bilinmektedir.19. yüzyıl ortalarında hazırlanan Temettuat Defterlerine göre bu dönemdeBozdo an kazasına ba lı 13 köy vardır. Bu köyler en büyü ü 130, en küçü ü 37haneden olu an küçük yerle melerdir. Temettuat Defterlerindeki verilerin ı ı ındaköylerde ya ayan insanların geçim kaynaklarını, mesleklerini, sahip oldukları arazi vehayvan miktarını, devlete ödedikleri vergileri ö renmemiz mümkündür.Köylerin temel geçim kayna ı tarım ve hayvancılıktır. En yaygın meslekçiftçiliktir. Neredeyse tüm köylülerin kendi topra ı ve hayvanları vardır. Çiftçiliktensonra en yaygın meslek esnaflıktır. Esnaflık hem köylülerin geçimlerini sa lamaya hemde köylerde ihtiyaç duyulan maddeleri üretmeye yöneliktir.Yeti tirilen ürünler içinde incir, üzüm ve zeytin ba ta gelir. Tahıl ürünleri ikincisıradadır. Topraklar tarıma elveri lidir. Bunda köylerin co rafi konumunun ve Akçaynehrinin önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
Bozdo an was a district center connected to Sancak of Aydın in the mid 19 thcentury. In different sources Bozdo an is mentioned as a market place. Bozdo an isknown as a big town and a market place which meets the needs of people who livearound.According to the Profit Notebooks which were prepared in the mid 19th centuryBozdo an has 13 villages. The biggest village has 130 hanes whereas the smallest onehas 37 hanes. In the light of the data given in the Profit Notebooks, it is possible to learnwhat they lived on and their jobs through the number of animals and lands besides thetax they pay to the government.People make their living through agriculture and breeding. The most commonjob is farming. Nearly all the villagers have their own land and animals therefore theyare generally farmers. The second most popular job is trading. Trading is not only forearning their living but also for producing their own needs.The main products are fig, grape and olive. The second product in the list isgrain. The lands are suitable for agriculture thanks to the geographical position andAkçay River.