Halkla ilişkiler açısından iletişim becerileri ve liderlik
  1. Tez No: 235682
  2. Yazar: HİDAYE AYDAN SİLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite yöneticilerinin iletişim becerileri veliderliklerini halkla ilişkiler açısından ortaya koyarak, çözüm önerileri getirmektir.Aynı zamanda bu araştırma üniversite yöneticilerinin bir lider olarak sahip olmalarıgereken iletişim ve liderlik becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olmak amacıylayapılan betimsel bir çalışmadır. Bu araştırma, üniversite gibi eğitim örgütlerindekişilerarasında yaşanan çatışmaların minimuma indirilmesi, doğru ve başarılı biriletişim sürecinin yaşanabilmesi ve verimliliğin, performansın ve eğitim kalitesininarttırılması için halkla ilişkiler uzmanlarına ve görüşlerine yer verilmesiningerekliliğinin ortaya konulması bakımından da oldukça anlamlı görülmektedir.Araştırma kapsamında, Edebiyat Fakültesi; Amerikan Kültürü ve Edebiyatı,İngiliz Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eğitim Fakültesi; BilgisayarTeknolojileri ve Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Rehberlik ve PsikolojikDanışmanlık, Fen Fakültesi; Biyoloji, Kimya ve Fizik Bölümleri, İletişim Fakültesi;Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik, Radyo-TV Bölümlerinde eğitim gören, toplam450 üçüncü sınıf üniversite öğrencisi ile aynı fakültelerde görevli 172 öğretim elemanıörneklemi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Silkü (2006-2007) tarafındangeliştirilen ?Yönetici İletişim Becerileri ve Liderlik Ölçeği (YİBLÖ)? kullanılmıştır.Bu ölçekte 66 soru yer almıştır. Ölçek 5'li derecelenme ile değerlendirilmiştir (1=AslaKatılmıyorum, 5=Tamamen Katılıyorum). Ölçekte yeralan 14, 25, 29, 54, 63 numaralısorular ters puanlanmıştır. Ölçek toplam yedi alt boyuttan oluşmaktadır: OlumluDavranışsal, Örgütsel-Yönetsel, Yeterlilik, Motivasyon, Durumsallık, İletişimBecerileri ve Olumsuz Davranışsal. Ölçeğe ilişkin yapılan güvenilirlik çalışmasısonucu, ?Yönetici İletişim Becerileri ve Liderlik Ölçeği?nin Cronbach Alphagüvenilirlik katsayısı r=.985 olarak bulunmuştur. Verilerin analizinde, yüzde, frekans,Kikare, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi veBonferroni analizi tekniği uygulanmış, önem düzeyi .05 ve .01 olarak alınmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin düşündükleri yöneticilerine,Olumlu Davranışsal, Örgütsel-Yönetsel, Motivasyon ve Olumsuz Davranışsal altboyutlarda ?olumsuz? puan verdikleri görülürken, öğretim elemanlarının düşündükleriyöneticilerine, Olumlu Davranışsal, Örgütsel-Yönetsel, Motivasyon ve OlumsuzDavranışsal alt boyutlarda ?daha olumlu? puan verdikleri görülmektedir. Sonuç olarak,Olumlu Davranışsal, Örgütsel-Yönetsel, Motivasyon ve Olumsuz DavranışsalBoyutlarda öğretim elemanları yöneticileri ile ilgili daha ?olumlu? düşünceleresahipken, öğrenciler ise ?olumsuz? düşünmektedirler. Bu durum, öğrencilerin veöğretim elemanlarının yöneticileri ile karşılıklı iletişimlerini arttırıcı yönde daha çoketkinlikte bulunması ve liderlik becerilerini daha etkin kullanabilmelerinin gerekliliğiniortaya koymaktadır. Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının yöneticinin iletişimbecerileri ve liderliğine ilişkin görüşleri arasında bazı değişkenler açısındanistatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study is to discuss the communication skills andleadership of university administrators from a public relations perspective, and makesome suggestions to solve the current problems. This is also a descriptive study whichaims to assist university administrators in developing the necessary communicationand leadership skills to become an efficient leader. This study is also significant todisplay the necessity of employing public relations specialists and taking their opinionsinto consideration in educational institutions like universities in order to minimize theinterpersonal conflicts, experience a right and successful communication process, andincrease the productivity, performance and quality of education.The survey has concentrated on a total number of 450 third-year students and172 academicians at the Departments of American Culture and Literature, EnglishLanguage and Literature, Turkish Language and Literature of the Faculty of Letters;Computer Technologies and Training, Classroom Teaching, and PsychologicalCounseling and Guidance Departments of the Faculty of Education; Biology,Chemistry and Physics Departments of the Faculty of Science; and the Departments ofPublic Relations and Promotion, Journalism, and Radio and Television of the Facultyof Communication. As a means of data collection, the ?Administrator CommunicationSkills and Leadership Questionnaire (ACSLQ)? developed by Silkü (2006-2007) hasbeen used. The questionnaire had 66 questions which were assessed on a five-pointscale (1=Totally Disagree; 5=Totally Agree). The questions 14, 25, 29, 54, and 63were reverse-scored. The survey consists of seven sublevels: Positive Behavior;Organization-Administration; Proficiency; Motivation; Communication Skills; andNegative Behavior. The reliability co-efficient, Cronbach?s alpha, of the?Administrator Communication Skills and Leadership Questionnaire (ACSLQ)? wasfound to be r=.985. In analyzing the data, Percentage, Frequency, Chi Square,Arithmetic Average, Standard Deviation, T-Test, One-Way Analysis of Variance(ANOVA), and Bonferroni Analysis were used, and the significance levels were takenas .05 and .01.The findings of the research revealed that the students have given negativepoints to the administrators they had in mind on the sublevels of Positive Behavior;Organization-Administration; Motivation; and Negative Behavior, whereas theacademicians have given more positive points to the administrators they chose on thesame sublevels. Thus, the students have ?negative? opinions about their administratorson the sublevels of Positive Behavior; Organization-Administration; Motivation; andNegative Behavior, whereas the academicians think in a more ?Positive? manner aboutthem on these sublevels. This finding proves that both the students and theacademicians should interact more with their administrators to improve their mutualcommunication, and the administrators should use their leadership skills moreefficiently. Some statistically meaningful differences were also found for somevariants between the opinions of the students and the academicians about thecommunication skills and leadership of their administrators.