Friedrich Nietzsche'nin 'tanrı öldü' sözü ve bunun modern felsefi düşünce içinde kapladığı yer
The word of Friedrich Nietzsche's word: 'god is dead' and it's place in modern discoure
- Tez No: 205243
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KUYURTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Friedrich Nietzsche'nin ?Tanrı öldü? sözü, temel olarak nihilizmin, modernzamanlarla beraber ortaya çıkan-farkedilen doğasını deşifre eder. Bu anlamdagünümüzün modern-postmodern politik manzarası içinde yaşanan sorunların,dejenerasyonların, tüm değer vermelerin ve değersizleştirmelerin ardındaki asılsorunun, yani ahlak (ethik) sorununun apaçık bir biçimde yeniden hatırlanmasınaçalışır. ?Ahlak nedir?? sorusuna vereceğimiz yanıtın; metafizik, Tanrı, din, birey,özgürlük, politika, estetik, düşünce, akıl, toplum, tümel, tikel gibi kavramlaravereceğimiz (ya da çoktan vermiş olduğumuz) karşılıkların da temelinde yatan anaunsur olduğunu belirtir. Bu anlamda Nietzsche, jeneoloji yöntemiyle-aynızamanda metafiziğin tarihi olarak da gördüğü ahlak tarihini geniş birsorgulamaya tabi tutar. Bu sorgulamanın sonucunda varılan yer ise filozofun Güçİstenci isimli kitabında yaptığı nihilizm tanımıdır: ?En yüksek değerlerinkendilerini değerden düşürmesi, amacın kaybolması ve niçin sorusunun cevapsızkalması.? Tez boyunca yapılan da bu olmuştur: Nietzsche'nin ardılı olan MartinHeidegger'in perspektifinden de yararlanarak, değerlerin izini sürmek ve bununsonucunda filozofun ilan ettiği olayı (?Tanrı öldü?) tüm saklı ve açığa çıkmış olanyanlarıyla yeniden bir değerlendirmesini yapmak; Nietzsche'yi nihilizm tanımınagetiren tarihin, Batı metafiziği tarihinin-ufak da olsa- bir yol haritasını vermek.
Özet (Çeviri)
The Friedrich Nietzsche?s word ?God is Dead? basically dechiphers thenature of nihilism recognized together with modern times. In this sense, in the viewof modern-postmodern politics of today, it tries for the real problem, that is,ethical problem behind the experienced problems, degenerations, all valuationsand making valueless to be remembered in a very clear way. It expresses that thereply we will give to the question ?What is Ethic?? is the main factor underlyingthe responses that we will give to the concepts such as metaphysics , God, religion,individual, freedom, politics, aesthetics, thought, mind, society, universal andparticular. In this sense Nietzsche, with geneology method, it widely inquires thehistory of ethics which is also referred to as the history of metaphysics. In theconsequence of this investigation, the reached point is the definition of nihilismwhich the philosopher gave in his book named ?The Will to Power?: ?The highestvalues make themselves valueless, loss of purpose and being unanswered of thequestion why.? This is what is done in this thesis: Through use of the perpective ofMartin Heidegger, the successor of Nietzsche, following the values and with theresult that re-evaluating the event which the philosopher announced (God is Dead)with its secret and clear aspects; Giving the map of the history, Westernmetaphysics history, Nietzsche to the definition of nihilism.