Türk halk oyunu türlerinden kaşık oyunlarının yapısal özellikleri
Structural characteristics of spoon dances as Turkish folk dance variations
  1. Tez No: 205250
  2. Yazar: FÜSUN KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
FİSUN KÖSE?TÜRK HALK OYUNLARI TÜRLERİNDEN KAŞIK OYUNLARI'NIN YAPISALÖZELLİKLERİ?ÖZETHalk Oyunları, halkın içinde bulunduğu toplumun yaşam biçimi ile şekillenir. İnsanlarındoğumundan ölümüne kadar geçen sürenin her döneminde yarattığı maddi ve manevi ürünlerhalk oyunlarının konusunu oluşturmaktadır.Biz bu çalışmamızda Kaşık Oyunları'nın kapladığı alan içerisinde tür özellikleri, giysisi,müziği, çalgısal özellikleri açısından bilgi vermeye çalıştık. Konunun genişliği, zorlukderecesi, karmaşıklığı ve yeterince kaynak olmaması nedeniyle kesin sonuçlar getirmenin zorolduğunu söyleyebiliriz.Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda Halk Oyunlarında tür ve biçim kavramlarını, HalkOyunlarında bu güne kadar yapılan sınıflandırma çalışmalarını, Halk kültürü içinde kaşık vekaşık oyunlarını, Kaşık Oyunlarının coğrafik dağılımını vermeye çalıştık.Kaşık oyunları hakkında alan uzmanı kişilerin görüşlerine yer vererek konu ile ilgiliolarak birleştikleri ve ayrıldıkları noktaları tespit etmeye çalıştık. Elde edilenleri sonuçbölümünde aktardık.Kaşık oyunları ile ilgili olarak özetle, genelde türkülü oyunlar olduğunu, ezginin sözlükısımlarında gezinlemeleri bulunduğunu, nakarat kısımlarında metronomun hızlandığını, oyuniçinde ani çökmelerin görüldüğünü, alaca (kadın-erkek) oynanan oyunlar olduğunu, oyundakişisel becerilerin sergilendiğini, 2/4, 4/4, 8/8, 9/16, 9/8'lik gibi oyun havaları ile oynandığını,eşlik sazlarının genelde kabak kemane, sipsi, cura, bağlama, klarinet, kaşık, kemane, davul,zilli maşa, kucak davulu olduğunu söyleyebiliriz.Halk oyunlarımızı bilimsel bir zemine oturtmak oyunlarımızın yozlaşıp yok olmayamahkum edilmemesi alanda yapılacak çalışmalar ve analizlerle mümkündür. Bu türçalışmaların çoğalması en büyük dileğimiz olacaktır.
Özet (Çeviri)
FİSUN KÖSE?STRUCTURAL CHARACTERİSTİCS OF SPOON DANCES AS TURKİSH FOLKDANCE VARİATİONS?ABSTRACTFolk Dance is shaped with the life style of the society in which the folk exists. Thephsyical and spiritual products which people produce in every period, from birth todeath, form the subject of the Folk Dance.We tried to give information abaut the variation characteristics, costumes, musicand instrumental characteristics of the Spoon Dances in this study. We may say that it ishard to make certain consequences as the subject is wide, hard in level, complicated andalso there isn?t many sources.Through the information we have gained, we tried to tell the concepts of variationand form in Folk Dance, the classification studies done in Folk Dances up to now,spoon and Spoon Dances in the culture of folk and the geographical dispersion of theSpoon Dances.We tried to sabilize the field experts´ consensus and the points they seperatedabaut the subject of Spoon Dances by mentioning their point of views. We transferredthe gaining knowledge in the conclusion part.To summarize, we may say that Spoon Dances are generally dances with folksongs, they have wanderings in the verbal parts of the melody, the metronome gainsspeed in the refrain parts, sudden kneeling downs are seen during the dance. Male andfemale dance together and individual skills are shown in the dance. They are dancedwith belly dance music such as 2/4, 4/4, 8/8, 9/16, 9/8, the musical instrumentsaccompanied to dance are kabak kemane, sipsi, cura, bağlama, klarinet, kaşık, davul,kemane, zilli maşa and kucak davulu.It is possible to put the Folk Dances into scientific background and not to come toan end by degeneration with the analysis and studies which are done in the field. Ourbest wishes will be to increase that kind of studies.