İyi kızlar/kötü kızlar: Günümüz Amerikan kadın romanında cinsel, etnik ve sınıf kimlikleri
Good girls/bad girls: Sexual ethnic and class identities in contemporary women's bildungsromane
  1. Tez No: 205251
  2. Yazar: ESRA SAHTİYANCI ÖZTARHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE LAHUR KIRTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Y KIZLAR / KÖTÜ KIZLAR: GÜNÜMÜZ AMER KAN KADINROMANINDA C NSEL, ETN K VE SINIF K ML KLERÖZETTezin amacı günümüz Amerikan kadın edebiyatında etnik kökeni, cinsel tercihive sınıfı yüzünden egemen kültür tarafından dı lanmı kadınların nasıl temsiledildiklerini göstermektir. Yüzyıllardır gerek toplumda gerekse edebiyattaöznelliklerine sahip olmamı ve seslerini duyuramamı bu kadınlar bildungsroman türüile kendilerini ifade etme alanı yaratırlar. Tezde incelenen bütün romanlar 1990larsonrasında yayınlanmı , yeti kin olmayan bir kız kahramanı olan bildungsromanlardır.Böylelikle bu edebi tür merkez dı ı kalmı kimliklerin kimlik arama ve olu turmaöyküleri olarak önem kazanır. Tezde incelenen bildungsromanlar üç açıdanincelenmi tir. Öncelikle postmodern, postyapısalcı kuramlar kimlik politikalarınıetkilemi tir. Liberal hümanist dü üncenin savundu u tekil ve sabit kimliklerbildungsromanlar tarafından ele tirilir ve de i tirilir. kinci olarak tezde incelenenromanlar feminizm hareketinin geçirdi i en son evreyi örneklemesi bakımındanönemlidir. 1990lı ve 2000li yıllara gelindi e kadınların hem kültürel alanda hem dekendi bedenleri üzerinde söz sahibi olma istekleri sürmektedir. Roman kahramanlarınınher birinin egemen kültür dı ından bir etnik, sınıf ve cinsel kimli e sahip olmaları buromanların Çikana feminizmi, siyah feminizm, lezbiyen feminizm gibi feminizmtürlerinin de örnekleri oldu unu gösterir. Son olarak günümüz Amerikan edebiyatıkadın bildungsromanları bu türün geçirdi i en son evreyi de olu tururlar. Klasikbildungsromandaki orta sınıf, erkek merkezli anlatım ve toplumla uyum temalı tür1990lara gelindi inde yerini Amerika'da marjinal kadınların egemen kültüre kar ıkoyarak kimliklerini olu turdukları bir tür haline gelmi tir. Tezde bu geli meler etnikkimlik, sınıf kimli i ve cinsel kimlik ba lıkları ile incelenir. Etnik kimlikleri yüzündennereye ait oldu unu bilmeyen, cinsel ve sınıf kimlikleri yüzünden heteroseksüel sistemve orta sınıf de erlerinin baskıladı ı kahramanlar için bildungsroman türü bir kar ıgelme edebiyatına dönü mü tür
Özet (Çeviri)
GOOD GIRLS/ BAD GIRLS: SEXUAL, ETHNIC AND CLASS IDENTITIES INCONTEMPORARY WOMEN?S BILDUNGSROMANEABSTRACTThe aim of the thesis is to present how ethnic, lesbian, and white trash womenwho have been marginalized by the dominant culture are represented in contemporaryAmerican women?s literature. These women, who could not claim their subjectivity forcenturies both in the society and in literature, are created as representations withinbildungsromans. All of the novels analyzed in the thesis are published after the 1990sand all have girl protagonists. Therefore, the genre gains importance as the identityquest and formation of peripheral identities. The novels in the thesis are examined inthree aspects: Firstly, how postmodern and post structuralist theories have affectedidentity politics. The unitary and stable identity concept of liberal humanism ischallenged and transformed with bildungsromans. Secondly, the novels of the thesisexemplify the last phase of feminism. The novels with girl protagonists who havemarginalized identities outside of the dominant culture also reflect Chicana feminism,black feminism, and lesbian feminism. Lastly, these bildungsromans form the last phaseof the genre. The middle class, male-centered narration and the theme of reconciliationwith society changed drastically by the 1990s. The genre was transformed into a genrein which marginal women construct their identities by opposing the dominant culture.These developments are analyzed in the thesis under the titles of Ethnic Identity, ClassIdentity, and Sexual Identity. Bildungsromans became the sites of reacting for ethnicwomen, the lesbians and white trash women who are suppressed by racism,heterosexual system and middle class values.