Televizyon reklamlarında ikna unsuru olarak mizah
Humor in television advertisements as a persuasion tool
- Tez No: 205268
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜGE ELDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZETKitle iletişimin giderek yaygınlaştığı çağımızda bir kitle iletişim biçimiolarak reklam ekonomik, politik, teknolojik, toplumsal gelişmeler paralelindeönemini gittikçe arttırmaktadır. Günümüzde reklamların artan yoğunluğu,tüketicilerin gündelik yaşamlarında binlerce reklam mesajıyla karşı karşıyakaldıkları bir iletişim ortamını beraberinde getirmiştir. Kuşkusuz böyle bir ortamdareklam mesajlarının hedef kitle tarafından fark edilmesi ve onlar üzerinde istenenetkiyi gerçekleştirmesi daha da zorlaşmaktadır. Bu bağlamda reklamın iknaediciliğinin sağlanması önemli bir başarı kriteri olarak ortaya çıkmaktadır.Belirli hedeflere ulaşmak için tüketicilerin duygu ve davranışlarına etkietmek isteği doğrultusunda yapılan reklamlar, hedef kitlelerine yönelik çeşitlimesajlar taşımaktadırlar. Reklamlar, taşıdıkları bu mesajları etkili bir şekildeiletebilmek için ise reklam hedeflerinden, hedef kitle ve ürün özelliklerine değinbirçok değişkeni göz önünde bulundurularak belirlenen çeşitli mesajçekiciliklerinden yararlanmaktadırlar. Kuşkusuz bu çekiciliklerden biri olan mizahda çeşitli reklam ortamlarına, ürün kategorilerine ya da ülkelere göre değişenyoğunluklarda olsa da reklamlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle dereklamlarda mizahın kullanılmasının ve bunun reklamın etkinliği üzerinde oynadığırollerin anlaşılması önem kazanmaktadır.Mizahın ikna amacıyla kullanılması, ikna edici iletişim çabalarının geçerliolduğu birçok alanda gözlemlenebilmektedir. Kuşkusuz pazarlama iletişimi ile ilgilialanlar da bunlar arasında önemli yere sahiptir. Bu bağlamda ?TelevizyonReklamlarında kna Unsuru Olarak Mizah? adlı bu tez çalışmasında reklamaçısından ikna süreci ve reklamlarda yoğunlukla kullanılan bir reklam çekiciliği yada anlatım yaklaşımı olarak mizahın bu ikna sürecinde oynadığı roller üzerindedurulmuştur. Ayrıca çalışmanın son bölümünde reklamlarda mizahın kullanılışbiçimine ilişkin diğer araştırmacıların yapmış oldukları sınıflandırmalardan dayararlanılarak televizyon reklamlarında mizahın kullanım şekilleri yani izleyicilerigüldürebilme amacıyla başvurulan yollar üzerinde Türk televizyonlarındayayınlanan reklamdan örneklerle durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAs the mass communication becomes widespread in our time, advertising asa way of mass communication has an increasing importance, parallel to economical,political, technological and social developments. Today, the increasing intensity ofthe advertisements has brought a communication environment in which theconsumers are faced with thousands of advertising messages. Certainly, in such amedium it becomes harder to make the target audience to perceive the advertisementmessages and to achieve the desired influence on them. In this context, obtaining thepersuasion of the advertisements comes on the scene as an important performancecriterion.The advertisements prepared for the purpose of effecting the emotions andbehaviors of the consumers to reach some specific goals; has various messagesdirected towards its target audience. Advertisements, to convey these messageseffectively, make good use of various message appeals determined consideringmany variables such as their advertising ends, target audience and characteristics ofthe product. Certainly, the humor which is one of those appeals is often being usedin advertisements even though its intensity changes from country to country or indifferent advertising media and product categories. Thus, it?s important tounderstand the use of humor in advertisements and its role in advertising efficiency.Using humor with persuasion purposes can be observed in many areas wherethe persuasive communication takes place. Certainly, the areas related to marketingcommunications have a significant importance among those. In this context, in thisthesis study with the title ?Humor in Television Advertisements as a PersuasionTool? it?s emphasized the roles of humor on this persuasion process as a persuasionprocess in advertisement, and as an advertisement appeal or an expression approachused intensely in advertisements. Furthermore, in the last chapter of the study, bythe help of the categorizations of other researchers about the way that humor is usedin advertisements, it?s emphasized the ways that the humor is used on televisionadvertisements, namely the ways used for making the viewers laugh by theexamples of advertisements broadcasted on Turkish televisions.