Sokakta çalışan çocuklar (Diyarbakır örneği)
Working children on the street
- Tez No: 205269
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZETÇocukların sokakta çalışması hem gelişmiş hem de gelişmekte olanülkelerde sosyal bir sorundur. Çocuklar sokak ortamında kendilerine psikolojik,sosyal ve fizyolojik zarar veren deneyimler yaşamaktadırlar.Çalışmamızda çocukların yaşadıkları deneyimleri ve yaşam koşullarınıkendi ifadelerine dayanarak derinlemesine anlamaya ve aktarmaya çalıştık.Araştırmamız boyunca elde ettiğimiz veriler konuyla ilgili daha önce yapılmışçalışmalarla benzerlik göstermektedir. Köyden kente göçün beraberinde getirdiğiişsizlik ve yoksulluk nedeniyle çocuklar sokakta çalışmak zorunda kalmıştır.İşsizlik ve yoksulluğun çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadankaldırmak zaman isteyen bir süreçtir. Bu süreç içinde çocukları söz konusuolumsuz etkilerden koruyup kollamak için ivedilikle işe yarar projeler üretmekgerekmektedir.159
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWorking children on the street is a kind of social problem for bothdeveloped and developing countries. Children have some experience on the streetthat damages them psychologically, socially and physiological.In this study we just tried to deeply understand and transfer children?s lifecondition and experiences on the street by their own sayings. Findings we havegot during the study are so similar to searchs which had been studied before.Migration from the villages to the city brings to families unemployment andpoverty. As a result children must have been worked on the streets.It would takes time to be able to erase the negatif efects of poverty andunemployment on children. During this period we should immediately createproductive projects which would be able to save and protect children from theseefects.160