Menopoz döneminde kadınların yaşadığı sorunlar ve bunlara dayalı gereksinimleri
Problems of women who are in menopause and who are entering menopause and education requirements due to these problems
  1. Tez No: 205278
  2. Yazar: EBRU KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT AVCI BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETMENOPOZA GİRMİŞ VE GİRMEKTE OLAN KADINLARIN YAŞADIKLARISORUNLAR VE BUNLARA DAYALI EĞİTİM GEREKSİNİMLERİKarakuş, EbruYüksek Lisans, Halk Eğitimi BölümüTez Danışmanı: Doç. Dr. Hayat Avcı BozMayıs, 2006, 103 sayfa.Bu araştırma, 15- 30 Aralık 2005 tarihleri arasında, Dr. Zekai Tahir Burak KadınSağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Menopoz Ünitesine başvuran 2400 kadınarasından, menopoza girme yaşı, biçimi, sosyo-ekonomik durumu, medeni hali, yaşı,sigara ve alkol kullanımı gibi özellikleri dikkate alınarak, seçilen 20 kadınla yapılanyüz yüze görüşmeler sonucu gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırmanın olgu bilim deseniile çalışılmıştır.Araştırma, menopoz dönemine girmiş ve girmekte olan kadınların, menopozdönemine ilişkin sorunlarının ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi ve yetişkineğitimi açısından değerlendirilmesi amacını taşımaktadır. Bu amaca ulaşmak içinaşağıdaki sorulara cevap aranmıştır.1. Kadınlar, yaşadıkları menopoz dönemini nasıl değerlendiriyorlar?2. Kadınlar, menopoz konusunda yeterli bilgiye sahipler midir?3. Kadınların, menopoz döneminde yaşadıkları sorunlar nelerdir?4. Kadınların menopoz tedavisinden beklentileri nelerdir?5.Kadınların menopoz dönemine girişte ve menopoz döneminde yakınçevrelerinden beklentileri nelerdir?Bilgi toplama aracı olarak, yapılandırılmamış görüşme soruları kullanılmış,araştırma öncesi aynı ünitede 5 kadına görüşme formu uygulanmış, anlaşılmadığıdüşünülen sorular değiştirilip bilgi toplama aracı geliştirilmiştir. Araştırma öncesinde,menopoz dönemine girmiş ve girmekte olan ve tedavi için kuruma gelen kadınlarındemografik özellikleri ve yaşam öyküleri tanımlanmış, beklentileri hakkındauzmanların görüşleri alınmış, aynı süreçte hastalar gözlenmiş, çalışmanın amacıpaylaşılmış, resmi izin işlemleri başlatılmıştır. Bu ön çalışmanın ardından 2 haftaboyunca görüşmeler sürdürülmüştür. Görüşmeler bireysel olarak yapılmış, algıların veolayların doğal ortamda gerçekçi ve bütüncül bir yaklaşımla betimlemeye yönelik nitelbir süreç izlenmiştir. Deneyimler betimlenmiş ve temalar ortaya çıkarılmıştır.Menopoz döneminde kadınların, menopoza ilişkin yaşantıları, algıları ve bunlarayükledikleri anlamlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Menopoz konusunda bilgidüzeyleri, sağlık sorunları, çevresiyle ilişkilerinde yaşadıkları sorunlar, tedavigereksinimleri ve beklentileri hakkında bilgi toplanmıştır.a) Toplanan veriler nitel çözümlemelerle yorumlanmış, bulgular kadınlarınmenopozda yaşadığı sıkıntılar ve bunlara dayalı eğitim ihtiyaçları açısındandeğerlendirilmiştir.b) Kadınların yorumları ve ifadeleri temel alınmıştır.Sonuç olarak,Kadınların, menopoz konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları, tedavi olmayave eğitim almaya gereksinim, bu dönemin sorunlarını yaşarken çevrelerinden destekgörmedikleri, ciddi anlamda ruh ve beden sağlığı sorunları yaşadıkları ve busorunların belirlenmesinde ve çözümünde yetişkin eğitimi plan ve uygulamalarınınyararlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.Bu araştırma sonucunda elde edilecek bilgi ve deneyim, kadınların menopozdönemini sağlıklı geçirmelerini sağlayacak bilinç düzeyine erişmelerini hedef alananlamlı fakat sınırlı materyal sağlayacaktır. Menopoz konusunda ilgili sağlık veeğitim kurum ve kuruluşlara daha sonraki araştırmalara taban oluşturacak bakışaçısını kazandıracağı düşünülmektedir. Kadınların menopoz dönemine ilişkin bilgigereksinimlerini karşılayacak, menopoz dönemini sağlıklı biçimde geçirmelerineyardımcı olacak, yetişkin eğitimi programlarının düzenlenmesine vezenginleştirilmesine yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ACKNOWLEDGEMENTPROBLEMS OF WOMEN WHO ARE İN MENOPAUSE AND WHO ARE ENTERİNGMENOPAUSE AND EDUCATİON REQUIREMENTS DUE TO THESE PROBLEMSKarakuş, EbruMaster ProgrammeThesis Advisor: Doç.Dr. Hayat Avcı BozMay, 2006, 103 Pages.This research has been contucted between 15- 30 December 2005 inMenopause Department of Dr. Zekai Tahir Burak Women Health Education andResearch Hospital.Cooperation was made with Dr. Tülin Dabakoğlu who is the Head Assistant ofmenopause Department in the period of Gathering of data, picking nd doing theinterviews.Nearly two hours interviews, necessary conditions and confidenceprovided theprocess was eased to undue them answer frankly to the questions.This qualifatie was based interviews with limited number of people. The main causeof this research is to gaimacquire a perspective which would create a base for thelater researche about menopause for the related institutions.Interviews were made about the experimentations of the doctors,psychologists, nurses, obstetricians and officers who are worked at the menopausedepartment, the working conditions of the department, the expectations and thedescriptive peculiarity of the patients who asked for cure and in the meantime thepatients were observed and the datas were gathered by interviewing face to face withtwenty women.In the period of gathering data, interview form was administered with the aimof obtaining information process.Evaluations were held in three levels.Information level about menopause period-Problems in the menopause period-Education needs about menopause period-When the Key point and categories were formated, first the main situationabout the subject in literature was determined. Education needs and difficultiesduring menopause like, menarc, menopause, ostrogene hormone, healtynourishment and life style in menopause, sexuality, the age of menopause,symptoms of menopause, education of menopause, medical treatment ofmenopause, relationship with family, close relatives and friends during menopausewere found.Direct observation and the notes which were taken during the interviewbecame the prime information source of the research.Information was collected from women in menopause period about how theylook to the menopause, their level of knowledge, healt problems, the problems withtheir family, close relatives and friends, requirement and expectation for medicaltreatment.These datas were gathered by interview and observation and wereinterpretated descriptively due to qualitative research method.In the whole process,a) The gathered datas were interpretated with descriptive analysis, thefindings were evaluated from the perspective of the difficulties of thewomen who were in menopause and their need of education.b) Women?s interpretatişon and expressions were the base.Finally, it has been thought that, before or during the menopause, women haveneed for information and education thus, the related institutions and organizationshave to do the works with cooperatively for the sake of public. This would be usefulfor the public improvement.