Japonya ve Finlandiya'da öğretmen yetiştirme ve atama sisteminin Türkiye ile karşılaştırılması
A comparative study of teacher training and appointment system in Japan, Finland and Turkey
- Tez No: 491440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Eğitim sistemini geliştirmeye yönelik yapılacak herhangi bir düzenlemede ilk akla gelen, eğitim sisteminin vazgeçilmez ve en önemli öğelerinden biri olan öğretmenlerin yetiştirilmesi, seçimi ve atanması ile hizmet içi eğitimi geliştirme gibi düzenlemelerdir. Bu araştırma, Japonya ve Finlandiya'da öğretmen yetiştirme, öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarına öğretmen adayı seçme, atama ve hizmet içi eğitim sistemlerinin incelenmesi ve sonuçta da Türkiye'ye yönelik öneriler geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Karşılaştırmalı eğitim araştırması olan bu betimsel çalışmada, Japonya ve Finlandiya'nın eğitimde yakaladıkları büyük başarı bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden olmaları ve bu başarının asıl sebebinin öğretmenler olarak gösterilmesi dikkate alınmış, bu ülkelerin araştırma için iyi bir örneklem olacakları düşünülmüştür. Çalışma kapsamında seçilen ülkelerin eğitim sistemleri ve öğretmen yetiştirme sistemleri ile ilgili ülke ve dünya alanyazınında internet ve üniversite kütüphanelerinden ulaşılan makale, tez, bildiri ve raporlar belge tarama modeli ile yatay yaklaşım kullanılarak ayrı ayrı paralel bir şekilde incelenmiş, güncel verilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Örnek olarak seçilen bu iki ülkenin eğitim sistemleri ayrı ayrı betimlenmiş, sonrasında bu ülkelerde ve Türkiye'de öğretmenlerin hizmet öncesi süreçte nasıl yetiştirildiği, mesleğe nasıl seçilip atandıkları, hizmet içi eğitim süreçleri ve meslek dahilinde sahip oldukları hak ve sorumluluklar benzer başlıklar altında paralel olarak incelenerek üç ülkedeki öğretmen yetiştirme, seçme, atama ve hizmet içi eğitim sistemi karşılaştırılmış ve tespit edilen benzerlik ve farklılıklar irdelenmiştir. Çalışma sonunda Japonya ve Finlandiya'daki öğretmen yetiştirme sistemine öğrencilerin Türkiye'de olduğu gibi tek bir sınav ile seçilmediği, ilk aşama olan sınavdan sonra mülakat ve uygulamalı sınavların da yapıldığı; hizmet öncesi verilen eğitimde uygulamaya çok önem verilerek Türkiye'den farklı olarak atama sürecinde yerel uygulamalara da gidildiği ve atama koşullarının daha fazla nitelik gerektirdiği saptanmış, hizmet içi eğitimin daha çok özendirildiği, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal anlamda daha önde oldukları belirlenmiştir. Tüm bu bulguların ışığında Türkiye'de değişmesi önerilen hususlar ele alınmış ve daha sonraları bu konu üzerine yapılacak çalışmalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first thing comes to mind while realizing a regulation aimed to make an improvement in the system of education is related to the regulations which concern educating, selecting, appointing and improving in-service training activities of teachers who are one of the most essential and irreplaceable elements of the education system. This study is realized under the purposes of analyzing the procedures of training, selection, appointment and in-service education systems of teachers, which are in-use in Japan and Finland, and by this way developing proposals devoted to the current system regarding these activities in Turkey. Japan and Finland are selected and elaborated as sample countries in this comparative-descriptive education research due to being one of the pioneer countries and having great success in education which is thought to be thanks to teachers. Within the context of this study, it is aimed to reach up-to-date data by analyzing the papers, dissertations, assertions and reports published inland or around the world and reached from the internet or university libraries prepared for elaborating the education and teacher training systems of these countries via general survey model, and horizantal approach is preferred to analyze the data correspondingly. These two sample countries' educational systems are described individually, then these countries' systems are compared with the system in-use in Turkey for teacher training, selecting, appointing, in-service education and teachers' rights and responsibilities are analyzed under the same headings, and the determined similarities and differences are also analyzed. At the end of the study, it is observed that instead of applying only the single exam system for selecting candidates as in Turkey, Japan and Finland have the interviewing and application exam stages which follow the exam stage accepted as the first stage of selecting a teacher. Moreover, it is seen that, these countries give great importance to the application phase realized in pre-service stage and in contrast to Turkey in appointment period the candidates are asked regional requirements which show that the terms of appointment necessitates more qualifications. Furthermore, it is inferred that in-service education is supported and the socio-economic situation of teachers is better. Finally, by taking all these data into consideration, the weak points recommended to be changed in the education system of Turkey are discussed and proposals are developed for studies to be held on this topic.