'Murphy Meisgeier çocuklar için tip belirleyicisi' isimli aracın Türkçeye uyarlanması
- Tez No: 20532
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
öz MMTIC (Murphy-Meisgeier Type Indicator For Children/ Murphy- Meisgeier Çocuklar İçin Tip Belirleyicisi) 8-15 yaş grubunda, psikolojik tipi belirleyerek bireysel farklılıkları ortaya koymaya yarıyan; dört alt ölçek (1. içedönüklük - dışadönüklük 2. duyulan - sezileri kullanma 3. düşünmek - hissetmek 4. algılamak - yargılamak) ve 70 madde'den oluşan bir araçtır. MMTIC, 1962 yılında Myers ve Briggs tarafından geliştirilmiş olan MBTI (Myers-Briggs Type Indicator / Myers-Briggs Tip Belirleyicisi)'in çocuklar için olan bir versiyonudur. MMTIC 1987 yılında California Houston Üniversitesinde Murphy ve Meisgeier tarafından geliştirilmiştir. Bu aracın kullanımı ile elde edilen bilgi öğretim ve eğitimde, kişilik gelişiminde, problem çözme becerisinin geliştirilmesinde, psikolojik yardımda, okulda ve evde iletişimin arttırılması konularında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MMTIC (Murphy-Meisgeier Type Indicator For Children) is used for the age group 8-15. It define the psychological type, underlines the individual differences by giving scores for four subscales (1. extraversion- introversion 2. sensing - intuition 3. thinking - feeling 4. perception - judgement). It contains 70 items. MMTIC can be seen as the children version of MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) developed in 1962 by Myers and Briggs. MMTIC developed in 1987 by Murphy and Meisgeier in Houston University of California. It can be use in education, personal development, increasing problem solving skills, counselling and developing communication both at home and school. It was found that MMTIC is a reliable and valid instrument for the Turkish culture although a small number of items require further work. VI