Biographical elements in the plays of Samuel Beckett: Waiting for Godot, Endgame, Krapp's Last Tape, Not I, That Time and Footfalls
- Tez No: 31770
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Gerçek adı Samuel Barclay Beckett olan, Samuel Beckett, 1906 yılında, Protestan inançlara sıkı sıkıya bağlı varlıklı bir ailenin çocuğu olarak, Dublin'de doğmuştur, Çocukluğundan itibaren, yaşadığı çevrenin etkisine bağlı olarak, inançlı ve başarılı bir birey olarak yetişmesi için en iyi okullara yollanmıştır. Orta öğrenimi boyunca hem başarılı bir öğrenci, hem de sporcu olmuştur. 1923 yılında girdiği Dublindeki Trinity College'da Fransız ve İtalyan Dili ve Edebiyati dalında eğitim görmüştür. Trinity College'da başarılı bir öğrenimi tamamladıktan sonra 1928 yılında Paris'teki Ecole Normal Superior'da İngilizce öğretmenliği yapmıştır. İki yıl sonra, 1930 yılında, ilk şiir kitabı“ Whoroscope ”yayınlanmıştır. 1930'da Trinity College'da İngilizce öğretmenliği yapmak için Dublin'e döndüyse de 1932'de görevinden ayrılarak önce Almanya'ya sonra Paris'e gitmiştir. Beckett 1934'de Dante'nin İlahi Komedya'sından esinlenerek ilk öykü kitabını, More Pricks Than Kicks, bundan bir sene sonra, 1935'te de ilk romanı Murphy'i yazmıştır. Beckett 1937 yılında, Dublinle bütün bağlarını kopararak Paris'e yerleşmeye karar vermiştir. 1938 yılında, Paris'te bir sokak serserisi tarafından bıçaklanmış, oradan geçmekte olan piyanist bir genç onu hemen hastaneye götürerek yaşamını kurtarmıştır. Beckett ismi Suzanne Deschevaux-Dumesnil olan bu kişiyle 1961 yılında evlenmiştir. İkinci dünya savaşı başlayıpda Almanlar Paris'i ele geçirdiklerinde Beckett ve Suzanne Fransız direniş örgütüne katıldılar ve 1942'de Gestapo'dan kaçarak üç yıl boyunca Güney Fransa'da saklandılar. 1945'de savaştaki hizmetlerinden dolayı Savaş Haçı ve Direniş Madalyası ile ödüllendirilmiş ve Beckett için yoğun bir yazma dönemi başlamıştır. 1965'te yıllardır sürdürdüğü yoğun yazma serüveni sonunda Nobel ödülünü kazanmıştır. Bundan sonraki yirmi yılını başka ödüller kazanarak, bulamadığı gerçek benlik arayışım sürdürerek,“ insan ölüme yazgılıdır ”olgusuyla yaşama anlam vermeye çalışmanın gereksizliğini savunarak geçirmiş ve 1985 yılında, ardında çok sayıda roman, oyun ve şiir bırakarak ölmüştür. Yaşadığı hayat her zaman için yoğun ve bununla birlikte de karmaşık olmuştur. Annesinin etkisiyle İrlanda ile olan tüm bağlarını kopartmak istemesi, onun hayatı boyunca kimlik bunalımı yaşamasına neden olmuş ve bunu özellikle oyunlarındaki karakterlerindeM kullanmıştır. İrlanda'ya, dolayısıyla İngilizce'ye olan nefreti onu hayatının başından itibaren Fransa, Almanya ve daha başka ülkelerde yaşamaya itmiştir, özellikle Fransa'da geçirdiği uzun seneler ve değişik tecrübeler sonunda, kendine yakın asıl dilin Fransızca olduğuna karar vermiş ve en önemli oyunları ve romanlarını bu dilde yazmayı tercih etmiştir. Tüm yaşamı boyunca birçok değişik ilişkiler yaşamış arkadaşları, öğretmenleri, ailesi ve özellikle annesi başta olmak üzere, hayatında yer almış kişilerden esinlenmiştir. Onun okumaya ve araştırmaya olan merakı, Dante, Descates, Proust, Joyce, Schopenhauer ve daha bir çok yazar ve filozofların görüşlerini öğrenmesine neden olmuştur. Bu görüşleri sadece öğrenmekle kalmamış, bir çoğunu kendine temel alıp hayat felsefesi haline getirmiş ve özellikle oyunlarındaki temalarda kullanmıştır. Bu tezde, Beckett'in hayatının oyunlarıyla paralel gittiği fikri ve hayatını etkileyen en önemli kişinin annesi olduğu düşüncesi işlenmiştir. Her ne kadar tüm yaşamı boyunca annesinden ve onunla bağı olan her türlü şeyden kaçmışsa da, annesine bir bakıma“patolojik”denebilecek bağlılığı yüzünden, ondan tamamıyla kopmayı hiçbir zaman başaramamıştır. Annesi, May Beckett, Beckett'in başarısızlığından ve tatsız hayat deneyimlerinden sorumlu kişi olmuştur. Beckett'in hayat boyu kişilik bunalımı yaşamasının, kendini hiçbir işe bağlı, hissetmemesinin, dolayısıyla hep bir“serseri”hayatı yaşamış olmasının nedeni annesidir. May Becket'in 1950 yılındaki ölümünden sonra bile, anne etkisinden hiçbir şekilde kurtulamayan Beckett'in oyunlarının son derece farklı ve karamsar olmalarının nedeni de annesine bağlıdır. Beckett'in her zaman annesinden kurtulma isteği ama hiçbir zaman başaramama serüveni, Wating for Godot, Endgame. Krapp's Last Tape. Not I. That Time ve Footfalls adlı oyunlarında aşama aşama görülür. Waiting for Godot ve Endgame adlı ilk iki oyununda anne etkisi açıkça görülebilir. Beckett'in annesiyle kurmuş olduğu ilişkinin benzerine bu oyunlardaki karakterler arasındaki ilişkilerde rastlanır. Ne Beckett'in ne de annesinin, hiçbir zaman birbirlerinden kopamamış olmaları, bu iki oyunun karakterleri arasında görülen birbirine bağımlı olma,IV ilişkisinin temeli olmuştur. Aynen Beckett ve annesi gibi oyunlardaki bu karakterler birbirlerine bağımlıdır ve birbirlerini tamamlarlar. Krapp's Last Tape adlı oyunuyla, Beckett'in oyunları renk değiştirir. Bu oyunu annesinin ölümünden sonra yazdığı için, bu sefer annesinin üzerinde yarattığı olumlu, olumsuz tüm etkileri silme çabalan göze çarpar. Bu oyunla sanki geçmişi bir kez daha gözden geçirir ve annesiyle olan tüm bağlarını koparıp atar. Krapp's Last Tape'ten sonra ondört yıl boyunca Beckett birçok değişik teknikleri denediği oyunlar, çeviri oyunları, radyo, tiyatro için derlenmiş oyunlar yazmıştır. Fakat 1972 yılında, Malta'dayken gördüğü bir resim ve bir Arap kadın, onu tekrar geçmişe götürür. Not I, That Time ve Footfalls adlı üç oyunuyla, aslında hiçbir şekilde annesinden kopamayacağını, ölene dek onun yoğun etkisini koruyacağını bir kez daha ortaya koyar. Aynı aileden sayılan bu üç oyunla Beckett yine hayat hikayesinin özetini vererek annesinin hayatındaki yerini anlatır. Bu oyunlarla belki de annesinin anısının son kalıntılarımda siler; veya sildiğini sanır. Aslında Beckett hiçbir zaman bilinçaltının derinliklerine yerleşmiş olan annesinden kurtulmayı başaramamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Samuel Beckett, whose real name was Samuel Barclay Beckett, was born in Dublin in 1906 as the child of a wealthy family whose parents were strict Protestants. He was sent to the best schools, in order to be brought up a successful and a pious person. He was both a successful student and a sportsman during his secondary school. In 1923, he studied French and Italian Language and Literature at Trinity in Dublin. After Beckett completed a successful education at Trinity, he became an English teacher at Ecole Normal Superior in Paris, in 1928. After two years, in 1930, his first collection of poems“ Whoroscope ”was published. Though he returned to Dublin in 1930 to be a French teacher at Trinity College, in 1932 he resigned and went first to Germany and then to Paris. In 1934, Beckett wrote his first story book More Pricks Than Kicks in which he was inspired by Dante's Divina Commedia and a year later in 1935 he wrote his first novel Murphy. Beckett, in 1937, decided to settle in Paris, breaking off all his ties with Dublin. In 1938, he was stabbed by a pimp in Paris, and a young pianist who was passing by, saved his life by taking him to the hospital. Beckett married this woman whose name was Suzanne Deschevaux - Dumesnil. When the Second World War began and the Germans conquered Paris, Beckett and Suzanne joined French Resistance Group and they spent the next three years in hiding in Southern France to run away from Gestapo. In 1945, because of his services during the war, Beckett was awarded the Cruix de Guerre with a gold star. With this award, there started a long and intensive writing period. In 1965, as a result of a long writing adventure, he was awarded the Nobel Prize. Beckett spent the following twenty years winning several prizes, staging his plays in different countries, continuing to search his“ real personality ”, and believing that life is meaningless and that“man is destined to death ”, and finally in 1989, he died leaving lots of plays, novels and poems behind. Beckett's life has always been intensive and complex. He always had the wish to break his bonds with Ireland because of his mother. As a result of this he never had a clear idea about his own identity and in his plays he used the sure“lack of identity”in his characters. His hatred for Ireland, forced him to live in France, Germany and several other countries till the end of his life. As a result of the long years and different experiences heVI had, especially in France, he decided that the most familiar language for him was French and preferred to write his most famous plays and novels in this language. Beckett had various relationships all through his life and he was deeply influenced by his friends, his teachers, his family and especially by his mother. Beckett's interest in reading and researching, helped him to learn the opinion of several writers and philosophers such as Dante, Descartes, Proust, Joyce, Schopenhauer. He did not only learn the opinions of these people but also adapted them his own life, making them the core of his thoughts and the themes of his plays. The ideas that Beckett's life runs as parallel to his plays and that his mother is the most important person who affected his life, are dealt with in this thesis. All through his life, although Beckett tried to run away from his mother and from everything that related to her, he could never manage to do it completely because of his devotion to his mother in a“pathological”manner. His mother, May Beckett was the person responsible for his failures and his unpleasant experiences. The main reason for Beckett's having an identity problem, for his feeling himself in exile and his leading the life of a“tramp”was his mother. The reason for his plays to be so different and pessimistic is again due to his mother. Beckett's adventure of his attempts to release himself from the grips of his mother and his failure in it, can be seen in his plays, Waiting for Godot, Endgame. Krapp's Last Tape. Not I. That Time and Footfalls. The effect of Beckett's mother can be seen clearly in his first two plays Waiting for Godot and Endgame. There is a similarity between his relationship with his mother and the relationship between the characters in these plays. Just like Beckett and his mother, these characters devoted to each other and they complement each other. With Krapp's Last Tape. Beckett's plays changed their colors. Since he wrote this play after his mothers death, this time he appears to be struggling to erase all the positive and negative effects that his mother created on him. With this play Beckett ran over his past and erased all his bonds with his mother. After Krapp's Last Tape, for fourteen years Beckett wrote plays in which he tried several theatrical techniques, plays written for the radio and translations. But in 1972, a painting and an Arab woman he saw in Malta took him back to his past and he wrote Notvu L That Time and Footfalls. He once more put forward the idea that he could not erase his mother's effects. In these three plays, Beckett gave a summary of his life and described his mother's place in it. With his belief that at last he could erase the last remnants of his mother's memory but this only remained as a belief. In fact, Beckett always failed to uproot the memories of his mother which had lain dormant in the depths of his subconscious mind.