Turizmin yerel kültür üzerindeki etkilerinin yöre halkı tarafından algılanması (ürgüp yöresine yönelik bir uygulama)
Perception of the influences of tourism on local culture by local public (an application directed to the urgup region)
- Tez No: 205323
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELMA MEYDAN UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Turistler, ziyaretleri süresince kendi kültürlerini de beraberlerinde getirebilmektedirler. Ziyaret ettikleri yörede yaşayan yöre halkı ile olan iletişimleri sürecinde ise, yöre halkı, karşılaştığı farklı kültürden etkilenip, farklı bir yaşam tarzına sahip olmak isteyebilmektedir. Böyle bir durum ise, turistik yörelerin sahip olduğu yerel kültürü olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu araştırmanın amacını da turizmin yerel kültür üzerindeki etkilerinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, turizmin genel olarak toplum üzerindeki etkileriyle sosyolojik yönü ve yerel kültür üzerindeki etkilerine ilişkin kaynak taraması yapılmış ve uygulama bölümü için, veri toplama aracı olarak, turizmin yerel kültür üzerindeki etkilerine ilişkin, bir anket geliştirilmiştir. Söz konusu olan bu anket, Nevşehir ilinin Ürgüp yöresinde yaşayan yöre halkı ile bizzat görüşerek, 697 kişiye uygulanmıştır. Ankete katılan yöre halkının kişisel özellikleri ve anket ifadelerine katılma düzeyleri, yüzde ve frekans olarak verilmiştir. Geliştirilen hipotezler, T testi ve Varyans Analizi (Anova) ile kontrol edilmiştir. Ayrıca ortaya çıkan farklılıkların hangi gruplardan kaynaklandığının bilinmesi için ise Tukey testi uygulanmıştır. Sonuçta, turizmin yerel kültür üzerindeki etkileri tespit edilmekle birlikte, yöre halkının konuya ilişkin görüşlerinin, kişisel özelliklerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiş ve buna göre çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourist may bring their cultures with them during their visits. During their communications with the local public the local public may desire a different life style because they are influenced with the culture they experience. This kind of a situation may damage the touristical regions become and positive or negatively influence. The main objective of this study is to determine the effects of tourism on the local culture. According to this objective, a resource scan related to the main influences of the tourism on generally on the society, its social approach and the local culture has been performed and a survey as a data collection tool has been developed according to the influences of the tourism on the local culture. This survey has been applied to 697 local people from Urgup district of the Nevsehir province by interviewing with them face to face. The personal characteristics and their levels of participation of the public participated in this survey have been given as percentage and frequency. The developed hypotheses have been controlled with the T test and the Variation Analysis (Anova). Besides the Tukey test has been applied in order to learn the differences occur from which groups. As a result, the influences of the tourism on the local culture have been determined and also the meaningful differences of the local public?s visions related to the subject according to their personal characteristics have been determined and the solution recommendations have been developed according to them.