Kâzım Nami Duru hayatı, eserleri ve Türkçe öğretimine katkıları
The life of Kâzim Nami Duru his works and helpings to the teaching of Turkish
  1. Tez No: 205322
  2. Yazar: FATMA DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Cumhuriyet döneminin ilk yılları, aydınların eğitim sistemine hâkim oldukları bir dönemdir. Bu dönemde aydınlar görev aldıkları kademelerde yapısal değişikliklere önderlik etmişlerdir. Bu aydınlardan biri olan ve eğitim tarihimize fikirleri ile yön veren Kâzım Nami Duru da birçok yeniliklere imza atmıştır. Kâzım Nami Duru, Türk Millî Eğitiminin genel amaçları, öğretmen yetiştirilmesi, öğretmenin meslek ahlâkı, pedagoji eğitimi, eğitimin millîliği, laik eğitim, Türkçe öğretimi, Tarih öğretimi, gibi konularda önemli görüşler ileri sürmüş ve zamanının eğitim uygulamalarına çok büyük katkısı olmuştur. Bu görüşler, gerek Kâzım Nami'nin yaşadığı dönemin, gerekse günümüzdeki eğitim ve Türkçe öğretiminin durumunu anlamak için önemlidir. Monografik bir çalışma olan bu tezimizin neticesinde elde ettiğimiz sonuçları şu şekilde özetleyebiliriz: Kâzım Nami Duru, hem Osmanlı döneminde, hem de Türkiye Cumhuriyeti döneminde yaşamış ve birçok gelişmelere tanık olmuştur. Ülke yönetiminin çeşitli kademelerinde subay, gazeteci, siyasetçi, edebiyatçı, eğitimci olarak birçok görev almıştır. Ama her zaman eğitimcilik yönü daha ağır basmış ve eğitimin her kademesinde çeşitli hizmetlerde bulunmuştur. Kâzım Nami, yabancı dil eğitiminde başarısız olmamızın nedenlerini araştırmış, çözüm yolları aramış, Türkçe öğretimi konusunda başta ilk okuma-yazma olmak üzere birçok çalışma yapmış ayrıca, ezberci eğitim sistemini eleştirerek bu yöntemin zararlarını ortaya koymuştur. Türk eğitim sisteminde farklı görevlerde bulunarak, örgün öğretim kurumlarımızın gelişmesine çok önemli katkılar sağlayan Kâzım Nami Duru, eğitim sisteminin çağdaşlaşması yönünde bugün bile geçerliliğini kaybetmeyen görüşler ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The beginning years of the Republic was the period in which intellectuals dominatecl education system in this period, intellectuals became the leaderships of the structural changings in which they had duties. Kâzım Nami Duru, who was one of these intellectuals and who gave directions to our education-history with his ideas,made many reforms. Kâzım Nami Duru put forward ideas about general aims of Turhish National Education, educationing of teachers, professional morals of teachers, pedagogics education, the nation of education, secular education, teaching of Turhish, teaching of History. He made important additions to the application of education in that time. These ideas are very important because they tell about the state of education and teaching of Turhish today and yesterday. The results which arised from the total datums can be summarized in this way; Kâzım Nami Duru has lived both in the period of Ottoman Empire and Turkish Republic; and he was the wittness of many progress. He took many duties in the management of the country as a military officer, journalist, politician, literaturist and educator. But all the time, being an educator was the important and he gave service in the many parts of education. He said that we were unsuccersful in the teaching of foreing language because we don?t know our native language very well. He made many workings about the teaching of Turhish. He ciriticized the teaching&learning by heart and he explained that this method hamper the development of personality and the development of the character of he child. Kâzım Nami Duru has taken part in different positions in Turkish Education System and has contributed important helps. He put forward ideas, which are to make education system contemporary and these ideas are available even today.