Kürtün ilçesinin ekoturizm potansiyeli, Gümüşhane
Eco tourism potential of Kürtün district, Gümüşhane
- Tez No: 545791
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kürtün ilçesi, Doğu Karadeniz Bölümü'nde, Gümüşhane iline bağlı bulunmaktadır. Bu araştırmada çalışma alanı olarak Kürtün ilçesi seçilmiş olup esas olarak ilçenin eko turizm potansiyeli incelenmiştir. Kürtün, Torul ilçesine bağlı bir belediyelik iken 1990 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. Kürtün İlçesi merkez belediyesi 1970 yılında, Öz Kürtün Belediyesi ise 1992 yılında kurulmuştur. Kürtün ilçesine bağlı bir belde, 34 köy ve dokuz mahalle olmak üzere, toplam 44 idari birim vardır. İlçenin 2018 nüfusu 14.346'dır. İlçe halkının önemli bir bölümü Türkmen boyu Çepnilerden oluşmaktadır. İlçe merkezi, Karadeniz'e paralel uzanan Zigana Dağları'nın güney bölümünde, Harşit Çayı tarafından derince yarılmış vadinin doğu kesiminde kurulmuş en büyüğü Uluköy olan birbirine bağlı üç köyün birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bir bakıma Zigana Geçidi'nin batısında ve Doğu Anadolu'yu Gümüşhane üzerinden Tirebolu'ya bağlayan ve Zigana Geçidi'nin alternatifi olarak açılan yol üzerinde nispeten dağınık bir yerleşim birimidir. Bir bölgenin doğal, kültürel ve tarihi değerleri o bölgenin turizm potansiyelini oluşturmaktadır. Yakın zamanlarda deniz-güneş-kum turizminin olumsuz çevresel etkilerinin görülmesi turizmde yeni yaklaşımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Turistik çekiciliklerin bulunduğu alanlarla ilgili planlamalarda sürdürülebilir turizm anlayışı hâkim olmaya başlamıştır. 1980'lerden sonra turizm sektörünün hızla büyümesi ve kitle turizminin olumsuz yanlarının ortaya çıkması insanları farklı turizm çeşitlerine yöneltmiş, soft, eko, yeşil, doğa ve alternatif turizm gibi yeni kavramlar literatüre yerleşmeye başlamıştır. Ekoturizm doğal alanlarda yapılan, yerel halkın refahını yükselten ve çevreyi koruyan sağduyulu ve sorumlu bir turizm çeşididir. Doğal, tarihi ve kültürel kaynakları tahrip etmeden turizm faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesini ve sürekliliğini sağlamayı amaçlayan bir faaliyet olması sebebiyle de ekolojik ve ekonomik değerin korunması ve gelecek nesillere aktarımı açısından en doğru turizm şekli olarak görülmektedir. Kürtün ilçesi de bu manada ekoturizmin rahatlıkla yapılabileceği çok sayıda çekicilik ve faaliyeti barındırmaktadır. İlçe, doğa yürüyüşü (Kürtün ilçesi Kazıkbeli Yaylası ve çevresi, Öz Kürtün Erikbeli Sazalanı Damlıköy Parkuru),av turizmi (Kürtün devlet avlağı) biyoçeşitlilik (örümcek ormanları ), kamp ve karavan turizmi (Kadırga Yaylası), kültür turizmi (İpek halı dokumacılığı, ahşap oymacılığı zil-çan yapımı, vs.), agroturizm (fasulye, çilek ve bal üretimi) vb. birçok ekoturizm aktivitesi yapılmasına uygun yüksek bir potansiyele sahiptir. Araştırmaya literatür taraması ile başlanmış, akabinde arazi incelemeleri ve büro çalışmaları yapılmıştır. Yaz döneminde arazi incelemelerinden derlenen tüm veriler, yapılan görüşmelerden elde edilen ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından alınan istatistiki veriler derlenmiş ve CBS teknikleri kullanılarak haritalanmıştır. Kürtün, ekoturizm potansiyeli yüksek olan bir ilçedir. Nitekim, doğal güzellikleri, kültürel değerleri doğru değerlendirilebilirse Kürtün ve çevresinde ekoturizm etkinlikleri sayesinde ilçenin ve Gümüşhane'nin tanıtımına ve bölge ekonomisine olumlu katkılar sağlayacaktır. Ayrıca, doğal ve kültürel kaynaklar korunacak ve yöre halkı için yeni istihdam alanlarının açılmasına zemin hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Kürtün is a district of Gumushane Province in the Eastern Black Sea Region of the Black Sea Region. In this research, the district of Kürtün was chosen as the study area and the eco tourism potential of the district was investigated. While it was a municipality belonging to Torul district of Kürtün District, it became a district with the decision of the Council of Ministers in 1990. The municipality of Kürtün District was established in 1970 and the Öz Kürtün City Municipality was established in 1992. There are forty-four administrative units in a town in the town of Kürtün, thirty-four villages and nine neighborhoods. Its population is 14,036 people. An important part of the people of Turkmen is composed of Chepni. It is a district built on the southern slopes of the Zigana Mountains parallel to the Black Sea in the northwestern part of Torul District. In a sense, it is a scattered settlement on the west of the Zigana Pass and on the road connecting the East Anatolia to Tirebolu via Gümüşhane and as an alternative to the Zigana Passage. The natural, cultural and historical values of a region constitute the tourism potential of that region. Recently, the negative environmental effects of sea-sun-sand tourism has led to new approaches in tourism. Sustainable tourism understanding has started to dominate in the planning of the areas where tourist attractions are located. The rapid growth of the tourism sector after the 1980s and the emergence of the negative aspects of mass tourism have directed people to different kinds of tourism and new concepts such as soft, eco, green, nature and alternative tourism have started to be placed in the literature. Eco tourism is a kind of discreet and responsible tourism which is carried out in natural areas, increasing the welfare of local people and protecting the environment. Since it is an activity aiming to ensure the realization and continuity of tourism activities without destroying the natural, historical and cultural resources, it is seen as the most accurate form of tourism in terms of preserving ecological and economic value and transferring it to future generations. In this sense, there are many activities in which the ecotourism can be done easily. Nature walk (Kürtün Plateau and surrounding area of the Kürtün province, Öz Kürtün Erikbeli Sazalanı Damlıköy Pakuru), hunting tourism (Kürtün state hunting) biodiversity (spider forests), camping and caravan tourism (Kadırga Plateau), cultural tourism (silk carpet weaving, wood carving ringing -gravity, etc.), agroturism (bean, strawberry and honey production) and so on. many ecotourism activities can be made. As a result, the Kürtün is a district with a high potential for ecotourism and if its natural beauties and cultural values can be evaluated correctly, it will contribute positively to the promotion of the district and Gümüşhane and the regional economy through the activities of the Kürtün and its surrounding ecotourism. Natural and cultural resources will be protected and will lay the ground for the opening of new employment areas for local people.