Süreç yönetimi ve Kara Kuvvetlerine bağlı bir birlikte süreç yönetimi uygulamaları
Process management and process management implementation at Land Forces
- Tez No: 205333
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ONUR ÖZVERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Geodesy and Photogrammetry, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziSüreç Yönetimi ve Kara Kuvvetlerine Bağlı Bir Birlikte Süreç YönetimiUygulamasıEngin ÖZDEMİRDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüToplam Kalite Yönetimi Anabilim DalıSüreç yönetimi, müşteri ihtiyaçlarını ilk plana yerleştirmeyi ve daha sonrakurum ihtiyaçları ve hedefleri ile eşleştirmek suretiyle bunları karşılamayıamaçlamaktadır. Müşteri organizasyon hakkındaki kararını ürün ya dahizmete bakarak verdiğine göre organizasyon işlerini ürün ve hizmetlere göredeğerlendirmelidir. Kurum ve müşterinin ihtiyaçlarını en üst düzeydekarşılamak üzere en kritik temel ürün ve hizmetler belirlenmelidir. Yenibilgilerle, gerçek gelişmenin sağlanması için işlerin süreç bakış açısındanizlenmesi gerektiği bilinmektedir. Müşteri tatminini sağlama konusunda enbüyük etkiye sahip süreçleri belirlemek üzere yapılan işlerle ilgili bilgi vedeneyimi olan personel ile birlikte değişik araçlar da kullanılabilir.Bu süreçler şu anda nasıl yürütülmektedir? Bu sorunun cevabı hayati önemtaşımaktadır. İşin nasıl yapılacağı konusunda farklı görüşler vardır. Öncelikleişin nasıl yapılması gerektiği değil nasıl başarılacağı belirlenmelidir. Süreç akışşemaları, herkesin yapılan işi aynı açıdan görmesini sağlayan görsel bir araçtır.Bu ortak anlayış, gelişme imkânlarını aydınlatmakta ve temel teşkil etmektedir.Yapılan işi kâğıda dökme faaliyeti basit gibi gözükse de, işlerin birden çok kezyapılması, boşa giden çabalar ve darboğazlar gibi problemler doğurmaktadır.Daha ileri aşamalara gitmeden önce bu aksaklıkların ortadan kaldırılmasıişlemine arıtma adı verilebilir. Sürecin sağlıklı olup olmadığını göstermek üzereölçü aletleri gereklidir. Bu ölçü aletleri süreç ölçümleri olarak tanımlanabilir.Ölçüm noktaları, sürecin sağlık durumunu en iyi gösterecek şekilde tespitedilmelidir. Bunun sonucu olarak sürecin yürütülmesi ve süreç ölçümlerininyapılması sistemi standardizasyona götürecektir. Süreci gerçekçi olarak temsiledecek ve analize imkân verecek yeterlilikte verilerin toplanması önemlidir. Buçalışma sürecin mevcut durumda yapıldığı gibi sürdürülmesi ya dageliştirilmesi kararı için de gereklidir. Süreç Yönetimi Akış Şemasını takipetmek suretiyle sürekli olarak PUKÖ çevrimi tarafından gösterilen yol takipedilmekte ve asla ? bu kadarı yeter? denilememektedir.Dünyada yeni ve modern bir yönetim anlayışı olarak kabul edilen ve bir çokkurum kuruluş tarafından uygulanarak başarıya ulaşmış olan“Toplam KaliteYönetimi”uygulamalarının önemli aşamalarından biri olan Süreç Yönetiminin,Kara Kuvvetlerine ait bir birlikte uygulanması ile ilgili esaslar bu çalışmadabelirlenmiştir. Birlikte süreçlerin tanımlanması, sınırlarının, sahiplerininbelirlenmesi, akış diyagramlarının çizilmesi, performans kriterlerinin tespitedilmesi, kritik başarı faktörlerinin ortaya konması, diğer süreçlerleilişkilerinin gösterilmesi, ölçüm sisteminin tanımlanması, kontrol edilebilirkıyaslama verilerini oluşturularak sürekli iyileştirme kapsamında yaratıcılık veyenilikçiliğin teşvik edilmesi yöntemi ile süreçler geliştirilmeye çalışılmıştır.Süreç Yönetimi uygulamalarında, temel kavramları, uygulama ilkelerini,yaklaşımlarını açıklayarak birliklerde süreç geliştirme çalışmalarındakullanılabilecek bir rehber oluşturulmuş, uygulama faaliyetleri için gerekli tümbilgileri sistematik olarak vermek ve bu amaçla tüm birliklerdekiuygulamalarda, yöntem ve yaklaşım itibarı ile standardı sağlamak amaçedinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster thesisProcess Management and Process Management Implementation at Land ForcesUnitsEngin ÖZDEMİRDokuz Eylül UniversityInstıtute Of Socıal ScıencesTotal Quality ManagementProcess management aims putting customer needs to the first plan and aftermeeting them by combining these with organization needs and goals. Ascustomer decides about organization by evaluating products or services,organization needs to evaluate their works according to products and services.To meet both organizations and customer?s needs at maximum level, the mostcritical basic products and services have to be chosen. To provide real progresswith new data, all works have to be watched from process view. Fordetermining processes which have biggest effects on satisfying customer bothpersonal that has required information and experience about the work anddifferent equipment can be used.How these processes are executed? The answer of this question is vital.There are different ideas about how work will be done. Firstly it should bedecided how works will be achieved, not how it will be done. Process flow chartsare visual tools that provide everyone to see the work from the same point ofview. This common understanding illuminates and forms basis for developmentopportunities. Although putting the work done on paper, process seems assomething easy, to make the same things several times produce problems likewaste of work power and bottleneck. Before going for further steps removingthese problems procedure can be called as purification. The measurement toolsare needed whether the process running properly. These measurement tools canbe identified as process measurement. Measurement points have to beIIdesignated in order to reflect the health of the process in the best way. As aresult carrying out the process and process measurements would take thesystem to standardization. Collecting the data which can perform the processrealistic and enough to be analyzed is important. This work is needed fordeciding either progress the process or undertakes it as it was. By watching theflow chart the way shown by PDCA is used and ?this is enough? never could besaid.TQM is accepted as new and modern management comprehension andapplied successfully by many organizations, process management which is oneof the most important implementations of TQM is determined the applicationprinciple of Land Forces unit in this study. The processes are tried to bedeveloped by the definition of the processes in the unit, determined the limitsand owners, drawing the flow charts, determined performance criteria, to putforward critical success factors, pointing out the relations with the otherprocesses, identifying process measurement, extension continuous progress isformed comparable data by encouragement method for creative and reform.The aims of this study are to clarify basic concepts, the principles ofapplications and approaches in process management applications and formed aguide used for units, to explain all required data for application withsystematically, to standardized application, approaches and method for allunits.III