Halka açık anonim ortaklıklarda bağımsız dış denetim
Independent external audit in public company
- Tez No: 205364
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
ÖZETDoktora TeziHalka Açık Anonim Ortaklıklarda Bağımsız Dış DenetimYasin ULUSOYDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüÖzel Hukuk Anabilim DalıKüreselleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelere paralel olaraksermaye piyasaları da önem kazanmıştır. Sermaye piyasalarına yatırımcılarıçekmenin yanında, mevcut yatırımcıların da piyasada kalmalarını sağlamakgerekir. Bunun için başta yatırımcılar olmak üzere bütün ilgilileri koruyacak vesermaye piyasasında güveni tesis edecek etkin bir denetim sisteminin varlığışarttır. Bağımsız dış denetim işte bu ihtiyacın bir sonucudur. Türkiye'deanonim ortaklıklarda, iç denetim sisteminin yetersizliği ve etkin bir şekildeişleyememesi de halka açık anonim ortaklıklarda dış denetimi çok önemli birkonuma getirmiştir.Finansal tabloların bağımsız dış denetiminin ekonomik yaşamdaki öneminedeniyle denetim çalışmalarının belli bir kalitede ve seviyede yürütülmesigerekmektedir. Bağımsız dış denetimden beklenen faydaların sağlanabilmesi vefarklı yorumların önüne geçmek amacıyla belirli standartlara gerekduyulmuştur. Bunlar genel kabul görmüş denetim standartları olarakadlandırılmaktadır. Genel kabul görmüş denetim standartları, denetçininuyması zorunlu kurallar bütünü olmaktan çok denetim faaliyetinin heraşamasında izlenmesi gereken bir süreçtir. Genel kabul görmüş denetimstandartları, sağlıklı bir denetim için gerekli olan asgari şartlardır. Bustandartlardan her hangi bir sapma durumunda denetçinin görüşünü yansıtandenetim raporunun hiçbir değeri kalmayacaktır.Bu çalışmada öncelikle genel anlamda denetim kavramı incelenerek,bağımsız dış denetimin yeri belirlenmiş ve benzer kavramlardan farkları ortayakonulmuştur. Daha sonra halka açık anonim ortaklıklarda bağımsız dışdenetim sisteminin fonksiyonları, işleyişi ve denetim süreci incelenmiştir. Budoğrultuda bağımsız dış denetim faaliyetini yerine getirecek olan denetçilerinnitelikleri ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Denetim kuruluşlarının vedenetçilerin görev ve sorumlulukları değerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler : 1)Denetim 2)Denetçi 3)Dış Denetim 4)Finansal Tablo5)Sermaye Piyasası
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDoctorate ThesisIndependent External Audit In Public CompanyYasin ULUSOYDokuz Eylul UniversityInstitute Of Social SciencesDepartment of Private LawCapital markets have gained a crucial importance with parallel to theglobalization and development in information technologies. In a capital marketit is necessary to maintain current investors as attracting other investors.Therefore there must be an efficient auditing system in order to built reliabilityand protect all parties especially investors in capital market. Independentexternal auditing is a result of this necessity. That the internal auditing systemregarding the public companies could not execute properly and effectively gainthe external auditing very important position.The auditing processes should be carried out at a specified quality andlevel due to the importance of external audit of financial statements in economiclife. There emerged a crucial need for some standards in order to have theproposed utilities and prevent different comments from occurring for the sameconcept or action. These standards are called as generally accepted auditingstandards. These are the processes that have to be followed by the auditors topursue rather than being the rules that have to be obeyed. These standards arethe least conditions needed for a healthy auditing. In any case of deviation fromthese standards, the report mirrored the auditors opinions has no meaning atall.In this study, the audit concept at general has been examined, then thelocation of independent external audit has been decided and the difference fromthe similar concepts has been laid down. Then, the functions, operations andprocesses of independent external audit at public companies have been studied.Of this direction, the qualities and characteristics of auditors for external audithave been scrutinized. The duties and obligations of audit firms and auditorsare evaluated.Key Words : 1) Audit 2)Auditor 3) External Audit 4)Financial Statement5)Capital Market