Türk iş hukukunda çalışma süresinin düzenlenmesi
The Regulation of work-time in Turkish labour law
- Tez No: 205372
- Danışmanlar: PROF. POLAT SOYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
ÖZETş sözleşmesi, işçinin taahhüt ettiği işi ifa edebilmesi için işverenin emrinde belirli bir süregeçirmesi gereğini ortaya çıkarmaktadır. Bu belirli süre, ?çalışma süresi? olarakadlandırılmaktadır. Fransa'nın ilk iş kanununun ve ILO'nun ilk sözleşmesinin konusunuçalışma süresi oluşturmaktadır ve ş Hukukunun üzerinde çok tartışılan konularından birisidir.Türk ş Hukukunun da önemli konularından birisi olan çalışma süresi, 4857 sayılı şKanunu ile yeni düzenlemelere konu olmuştur. Bu Kanun ile 1475 sayılı ş Kanunudönemindeki katı düzenlemelerin yerini, o dönemdeki eleştiriler de dikkate alınarak, dahaesnek hükümler almıştır.Bu çalışmada, 4857 sayılı yeni ş Kanundaki çalışma süresini düzenleyen hükümlerincelenmiş ve yeri geldikçe 1475 sayılı eski ş Kanunu ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca,Avrupa Birliği'nin 93/104 sayılı Yönergesi ile ILO'nun konuya ilişkin düzenlemelerine de yerverilmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde çalışma süresi tanımlanmış; çalışma süresine ilişkindüzenlemelerin tarihi gelişimi ile çalışma süresi ile ilgili temel ilkeler üzerinde durulmuştur.Ayrıca, çalışma sürelerinin düzenlenme metotları incelenmiştir. kinci bölümde, Türk şHukuku mevzuatında yasal çalışma sürelerinin ne şekilde düzenlendiği belirtilmiş; sonbölümde ise, yasal çalışma sürelerinin aşılması yani fazla saatlerle çalışma incelenmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe work contract causes the employee to execute the liability they have and alsocauses the employee to work under the employer for a specified period of time. Thisspecified period is defined as ?work-time?. The initial labour law of France and ILO?s initialconvention was concerned with work-time, which has been the most controversial subjectswithin Labour Law.This matter has also been given the utmost importance in the Turkish Labour Law, asthe work-time has been newly regulated with Law No. 4857. In place of the strict regulationsin Law No. 1475 on Labour Law, with consideration of the criticism in that period, moreflexible rules have been implemented with this law.In this study, the rules regulating the work-time in the new Law No. 4857 on LabourLaw have been analysed and, where required, comparisons have been made with theprevious Law No. 1475 on Labour Law. This study also evaluates the related regulationscarried out by the European Union Directive No. 93/104 and by ILO.In the first section, the definition of work-time has been given; the historicaldevelopments of the regulations related with work-time and the related main principles havebeen explored. Furthermore, the regulation methods of the work- time have been considered.In the second section, the manner in which the legal work-time has been regulated accordingto the Turkish Labour Law has been indicated. The third section explores the exceeding oflegal work-time.