Global iskemide kortikal nöronların farklı histokimyasal yöntemlerle araştırılması
  1. Tez No: 20538
  2. Yazar: GÜLSÜN EKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN SAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
53 ÖZET Santral sinir sisteminin si toarki tektonik yapısının iskemik / hipoksik olaylarda farklı derecede etkilendiği bilinmektedir. Çalışmamızda, normal oda havası soluyan kontrol grubu ile 30 dakika ağır hipoksik gaz karışımı solutulan ratların serebral korteks nöronlarında hipoksik / iskemik değişiklikler iki farklı his- tokimyasal boya yöntemi ile (HE ve LFB / CV ) karşılaştırıldı. HE ve LFB / CV gibi iki farklı konvansiyonel histokimyasal boyama yöntemi ile topografik olarak rat serebral kortikal nöronlarında farklı düzeydeki ( yüzeyel ve derin ) nöron zararlarının şiddet ve lokalizasyonun farklı olduğu gözlendi. İki yöntem arasında piknotik nöronların tanınmasında LFB / CV yönteminin daha güvenilir, ucuz ve hızlı uygulanabilir bir yöntem olduğu saptandı. Ancak, kontrol ve test gruplarında saptanan nöronların hipoksiye gösterdiği selekti f duyarlılığın saptanmasında uzun süreli, hipoksik ortamda oluş turulmuş ve immunhistokimya destekli bir çalışmanın yapılmasının gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY It has long been well known that the cytoarchi tectonics of the cerebral cortex interfered in ischemic / hypoxic insults in varying severity. In this study, two distinct conventional histochemical staining procedures (H+E versus LFB/ CV ) have been applied on the slides prepared from cerebral cortical slices for comparison of hypoxic / ischemic injury of neurons of control rats inhaled normal room air with that of test group rats inhaled severe hypoxic gas mixture of 30 minutes. Finally, it has been concluded that by taking the advantage of applying two distinct histochemical staining techniques successfully demonstrated the hypoxic injury of the rat cerebral cortical neurons which extensively vary both in severity and topographically, i.e., superficial and deep layers. Conclusively, it could be summarized that LFB / CV stain seems to be substantially a more reliable, cheaper and easy-to-do technique in detecting pyknotic neurons. However, it should stressed that from the point of evaluation of the selective vulnerability of the neurons in hypoxic / ischemic injury, there should be more appropriate experimental model settings in both control and test groups i.e., the complete setup of longstanding hypoxic injury model which must be accompanied by immunohistochemical techniques.