Geçici global beyin iskemi/reperfüzyon hasarı gerçekleştirilmiş sıçanlarda sodyum kanal blokörü rs100642'nin nöroprotektif etkisi
The neuroprotective effects of sodium channel blocker rs100642 in rats with temporary global brain ischemia/reperfusion damage induction
- Tez No: 452854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KAMIŞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Serebral iskemi ciddi morbidite ve mortaliteye neden olan, henüz erken reperfüzyon ve hipotermi dışında kabul görmüş bir tedavisi bulunmayan bir durumdur. İskemiye bağlı enerji kaybıyla hücre içine sodyum ve kalsiyum dolar, glutamaterjiknöronlardan sinaptik aralıklara glutamat boşaltılır, Na+ dışarı atılırken daha fazla Ca+2 hücreye girer, O2- birikir, hücre hasarına yol açan enzimler tetiklenir ve normal proteinsentezi bozulur, enflamasyonun eklenmesiyle hasar şiddetlenir. RS100642 nöronlarda Na+v1.1 türü sodyum kanallarını kapatarak iskemik hasardan koruyucu etki gösteren, glutamaterjik eksitotoksisiteye karşı etkisiz meksiletin analoğu bir ilaçtır. Fokal serebral iskemide yararı gösterilmiş olan RS100642'nin global serebral iskemideki koruyuculuğu araştırıldı. Yöntem: Wistar Albino cinsi yetişkin erkek sıçanlar 4 damar iskemisiyöntemiyle 5 dk süreyle global serebral iskemiye sokuldular, 30 dk reperfüzyon sonunda RS100642 1 mg/kg dozda verildi, iskemi ve kontrol gruplarıyla morfoloji, malondialdehit düzeyleri, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve katalaz aktiviteleri açısından karşılaştırma yapıldı. Bulgular: RS100642 verilen grupta malondialdehit düzeyi ve süperoksit dismutaz aktivitesi iskemi grubuna göre anlamlı düzelme gösterirken diğer biyokimyasal parametreler açısından anlamlı fark yoktu,nekroz iskemi grubuna göre azalmışken kontrol grubundan anlamlı ölçüde fazlaydı. Sonuç: RS100642, global iskemi/reperfüzyon hasarı sırasında artan H2O2 düzeylerine bağlı nekrozun önüne geçmekte 1 mg/kg dozda yeterli değildir. Daha yüksek dozlardaveya glutamat antagonisti ya da antioksidan bir ajanla birlikte denenmesi durumunda yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cerebral ischemia is an event with high morbidity and mortality, without any recognised treatment other than early reperfusion and hypothermia. With ischemia-related energy loss, sodium and calcium enter the cell, glutamate is deployedfrom glutamatergic neurons into the synaptic cleft, more Ca+2 enters the cell while Na+ is pumped actively out, superoxide radicals accumulate, enzymes causing cell damage are triggered, and usual protein synthesis is disrupted, while addition of inflammation increases the ongoing damage. RS100642 is a mexiletine analogue with protective effects from ischemic damage via closure of Nav1.1 type sodium channels, while beingineffective against glutamatergic excitotoxicity. The protectivity of RS100642, which has been shown to be protective against focal cerebral ischemia, was investigated in thisstudy in global cerebral ischemia. Methods: Global cerebral ischemia was induced for 5 minutes in Adult male Wistar Albino rats via 4-vessel occlusion method. Following reperfusion of 30 minutes, 1 mg/kg RS100642 was injected, and comparison was madewith ischemia and control groups regarding morphology, malondialdehyde levels, and superoxide dismutase, glutathione peroxidase and catalase activities. Results: While themalondialdehyde levels and superoxide dismutase activities were significantly better than those in the ischemia group, other biochemical parameters did not differ significantly, and necrosis was significantly lower than that in the ischemia group but also significantly higher than that in the controls. Conclusion: RS100642 is not sufficient at a dose of 1 mg/kg in prevention of necrosis related to increased H2O2 in global ischemia/reperfusion damage. It might be useful when given at higher doses or with glutamate antagonists or antioxidants.