Kara Kuvvetleri Komutanlığı yurtdışı geçici ve daimi görevlerin süreçlerinin oluşturulması ve yönetimi
Process management and process management application in selecting personnel for temporary abroad tasks in Land Forces Command
- Tez No: 205397
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ONUR ÖZVERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKara Kuvvetleri Komutanlığı Yurtdışı Geçici ve Daimi Görevlerin SüreçlerininOluşturulması ve YönetimiTurgay DELENDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüToplam Kalite Yönetimi Anabilim DalıGünümüzde şirketlerin pazar değerlerini belirleyen etmenler değişimeuğramıştır. Artık aktif büyüklüğü, sermaye yapısı, cirosu ile dikkat çekmeyenşirketler, pazarda olağanüstü başarılar elde edebilmektedir. Elle tutulamayanbir faktör olan ve entelektüel kapital olarak adlandırılan bu yeni sermayeninönemli bileşenlerinden biri de süreçlerdir. Hayatta kalmak ve rekabette başarılıolmak isteyen şirketler süreçlerinin yönetimine gereken önemi vermeli, bunagöre yeniden yapılanmanın yollarını aramalıdır. Süreç yönetimi süreçlerinsürekli ve düzenli olarak izlenmesi ve geliştirilmesini garanti altına almak içinyapılan bir dizi faaliyet; süreçlerin tasarımı, sürdürülmesi, müşteriihtiyaçlarının daha iyi karşılanması için sürekli değerlendirilmesi, analizi vegeliştirilmesini kapsayan bir çevrimdir.Süreç Yönetimi, süreçlerin bugün nasıl çalıştığını anlamak veiyileştirebilmek için şirketin tüm süreçlerinin belirlenmesi, tanımlanması,belgelenmesi, sahip atanması, düzenli olarak süreç performans göstergelerinizlenerek ve değerlendirilmesi ve gerektiğinde küçük iyileştirmelerin ya dakökten tasarımların yapılmasıdır. nsan, makine, malzeme gibi kaynaklarıişleyip değer katarak müşteri isteklerini karşılayacak çıktıları üreten işlemlerdizisidir. Süreç yönetimi tüm çalışanların, kurumun amacını bilerek üretimekatılmaları ile gerçekleştirilebilir. Toplam Kalite Yönetimi'nde kabul edilebilirhata seviyesi kavramı terk edilmekte, yerine sıfır hataya götürecek önlemlerivhedeflenmektedir. nsanların sıfır hata hedefine ulaşabilmeleri için, hatalara yolaçmayan iş süreçleri ile desteklenmeleri gerekmektedir.Özellikle son 20 yıl içerisinde, Dünya ve ülkemizde meydana gelengelişmeler, bizlere değişimin gerekliliğini açıkça göstermektedir. Küreselleşen işdünyasında başarı ve kalıcılığı sürdürebilmenin tek yolu, değişimin gereklerineuyabilmek ve değişimi etkin olarak yönetebilmekten geçmektedir. Değişimi budenli acil hale getiren iki unsur rekabet ve müşteri beklentileridir. Bu iki anaunsurdan dolayı, şirketler kalıcı stratejik öneme sahip iş süreçlerini, fonksiyonelyapılanma ve karar mekanizmasının getirdiği tüm kısıtlardan kurtararak,gerekli iyileşmeyi ve sıçramayı sağlayacak şekilde geliştirmeye çalışmaktadırlar.Bu şirketlerin, tüm ana iş süreçlerinin birbirleri ile ilintisini de gözeterek,sistematik bir şekilde ele almakla ve geliştirmekle mümkündür. Süreç geliştirmeçalışmalarının başarısı, süreç yönetiminin üst düzey yöneticilerle sahiplenilmesi,müşteri ve süreç odaklı şirket kültürünün oluşturulmasında üstlenilecek rol ileyakından ilgilidir.Amerika Birleşik Devletlerinde, özel sektörün yanı sıra, son yıllarda kamusektöründeki kuruluşlar da, modern yönetim tekniklerini uygulamayabaşlamışlardır. Kamu sektöründe özellikle savunma bakanlığına bağlıbirimlerde toplam kalite yönetimi çalışmaları kapsamında süreç iyileştirmeprogramları yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Türkiye'de Kara KuvvetleriKomutanlığı Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarına önem vermekte ve bu konuile ilgili çalışmaları desteklemektedir. Tezin Uygulama Bölümünün amacı KaraKuvvetleri Komutanlığı tarafından; Bosna Hersek, Kosova, Azerbaycan,Gürcistan, Afganistan; Lübnan ve diğer ülkelerde bulunan karargah veteşkillere yurt dışı geçici görev kapsamında yapılacak görevlendirmelerdeuygun personelin seçim, görev öncesi hazırlık ve görev bölgesine intikalisafhalarının irdelenerek personelin en kısa zamanda göreve adaptasyonunu veintikalini emniyetle sağlamaktır.v
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisProcess Development and Management for Land Forces Command AbroadTemporary and Non Temporary TasksTurgay DELENDokuz Eylül UniversityInstitute of Social SciencesTotal Quality ManagementAt the present day, the factors determining the market assets of thecompanies have changed. Yet, the companies which do not have remarkableassets values, capital structures and endorsements may have extraordinaryachievements. One of the components of this intangible factor, called intellectualcapital, is the processes. The companies, which wish to survive and succeed inthe rival business, should attach the necessary importance to their processmanagement. Process Management is a series of activities performed in order toguarantee the monitoring and development of the processes in a continuous anduniform way; moreover process management is a circuit which encloses thedesign and maintenance of the processes and continuously evaluation, analysis,and improvement of the customer needs to meet them better.Process management is to determine, to define, to document the wholeprocesses of the company, to assign responsibility personnel, to evaluateperformance indicators by monitoring and to make improvements or radicaldesigns when requested, in order to comprehend how the processes work todayand improve it. Process management is a series of operations which producesoutputs meeting the request of the customer by manipulating the resources suchas human, machine and material adding a value. Process management can beachieved when all the employees participate in the production by being aware ofthe purpose of the association. In the Total Quality Management acceptablevimistake level is being left and instead the measures which will provide ?zeromistake? are aimed at. For the people to attain zero mistake target, they shouldbe supported by business processes which do not give rise to mistakes.Especially in the last 20 years, developments happened in our country and inthe world have clearly indicated the necessity for changes. The only way forachievements and to maintain permanence in the global business world, is toadapt to the requirements of the changes and to manage the changes in anefficient way. The two factors which make the changes such urgent are rivalryand customer expectations. Because of these two major factors, companies try todevelop their permanent, strategic and important business processes in a waywhich provides the necessary improvement and bounce, by getting rid of all therestriction caused by functional structuring and decisiom mechanism. This ispossible if the companies consider the relationships of all the major businessprocesses with each other and deal with it and develop in a systematic way. Theachievement in the process development works is closely related to the high levelmanagers undertaking the process and also related to undertaking theestablishment of a customer and process based culture.In the United States, as well as the private sector, the public sectorfoundations have started to apply modern management techniques recently. Inthe public sector, especially in the Ministry of Defense departments processimprovement programs are commonly applied in the scope of the Total QualityManagement studies. In Turkey, Land Forces Command give importance to theTotal Quality Management studies and support the related subjects. The aim ofthe Application Part of the Thesis is to select the appropriate personnel chargedby the Land Forces Command for the temporary abroad tasks in theheadquarters and military units in Bosnia Herzegovina, Kosovo, Azerbaijan,Georgia, Afghanistan, Lebanon and in other countries. It is aimed that byanalyzing the preparation before the task and transportation to the place of taskphases, the personnel is going to be adapted as soon as possible and arrive in theplace of task in a secure way.vii