Fizik Öğretiminde Öğrencilerin Bilimsel Süreç Becerilerinin Ölçülmesi
Assessing Science Process Skills In Physics Teaching
- Tez No: 205396
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bilimsel süreç becerileri, bilim adamlarının bilgi üretirken kullandıkları yöntemlerin fen öğretimine bir yansımasıdır. Bu önemli beceriler, bilimsel okur yazar toplumlarda her meslekten bireyin sahip olması ve kullanması gereken, hayatın hemen her alanına uygulanılabilen süreçleri içermektedir. Ayrıca bu beceriler okullarda, öğrencilerin fizik, kimya, biyoloji gibi derslerde anlamlı öğrenme düzeyine ulaşmalarını kolaylaştırmakta, fene karşı olumsuz tutumlar geliştirmeyi ve ezberciliği önlemektedir. Ülkemizde son yıllarda fen öğretimi alanında yapılan çalışmalar ve geliştirilen yeni öğretim programları bilimsel süreç becerilerine olan ilgiyi artırmıştır. ABD ve batılı ülkelerde, bilimsel süreç becerileri ile ilgi çalışmalar 1960'lara dayanmaktadır. Yabancı literatürde, bilimsel süreç becerilerini ölçme ve değerlendirmeye yönelik onlarca çalışmaya rastlanılmakta iken, bu alan ülkemiz için oldukça yeni gözükmektedir. Bu çalışma, lise 1. sınıf düzeyinde öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini ölçmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Geliştirilen Bilimsel Süreç Becerileri Ölçme Testinin (BSBÖT) iii kapsamını; değişkenleri belirleme, hipotez kurma, değişkenleri değiştirme ve kontrol etme, verileri kaydetme (veri tablosu oluşturma), grafik çizme ve grafik yorumlama becerileri oluşturmaktadır. Bu beceriler laboratuvar deneylerinde anahtar role sahip becerilerdir. Test geliştirme sürecinde takip edilen yöntem; ölçülecek yapıyı belirleme, madde havuzu oluşturma, pilot uygulamalar yapma, madde analizi, geçerlik ve güvenirlik analizleri süreçlerini içermektedir. BSBÖT, toplam 1584 lise 1. sınıf öğrencisi üzerinde yapılan pilot uygulamalar sonucunda geliştirilmiştir. Testin geçerliğine kanıt toplamak için; kapsam, yapı ve ölçüt geçerliği çalışmaları yapılmış, güvenirliği sağlamak için ise; iç tutarlık analizi, istikrarlılık analizi ve hakemler arası tutarlılık çalışmaları yapılmıştır. BSBÖT'nin final versiyonu, üçü çoktan seçmeli üçü de açık uçlu olmak üzere toplam altı modülden oluşmaktadır. Modül-1; değişkenleri belirleme ve hipotez kurma becerilerini ölçen 60 çoktan seçmeli sorudan, Modül-2; değişkenleri değiştirme ve kontrol etme (deney tasarlama) becerilerini ölçen, 5'i açık uçlu 25'i de çoktan seçmeli toplam 30 sorudan, Modül-3; veri tablosu oluşturma becerisini ölçen 8 açık uçlu sorudan, Modül-4; grafik çizme becerisini ölçen 8 açık uçlu sorudan, Modül-5; grafik yorumlama becerilerini ölçen 55 çoktan seçmeli sorudan ve Modül- 6 değişkenleri belirleme ve hipotez kurma becerilerini ölçen 10 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. BSBÖT, bilimsel süreç becerileriyle ilgili araştırmalarda ve sınıf içi etkinliklerinde kullanılabilecek bir soru havuzu olarak tasarlanılmıştır. Kullanıcıların BSBÖT'yi mevcut haliyle uygulamaları veya bu soru havuzundan, ihtiyaçlarına göre uygun adette ve nitelikte maddeleri alıp bir araya getirerek kendi testlerini oluşturmaları öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Science process skills are reflection of the methods used by scientists while generating information on science teaching. These important skills include the processes, which can be applied in almost every stage of life, and which should be possessed and used by any individual in scientific literate societies. Moreover, these skills enable students to reach the meaningful learning level in courses such as physics, chemistry and biology, and prevents memorizing and forming negative attitudes towards science. The studies carried out in science teaching in recent years, and the new teaching programs have increased the interest on science process skills. In the USA and western countries the studies on the science process skills date back to 1960s. While we can encounter many studies about testing and assessing the science process skills in foreign literature, this field seems to be new in our country. This study is carried out in order to develop a valid and reliable testing instrument for assessing the science process skills of the students in the first class of high school. The scope of the Test for Assessing Science Process Skills (TASPS) is composed of identifying variables, constructing hypotheses, controlling variables, v recording data (constructing the data table), constructing graph and graph interpretation skills. These skills have key role in laboratory experiments. The method adhered to in the process of developing test includes defining the structure to be tested, forming the item pool, piloting, item analysis, and validity and reliability analysis processes. TASPS is developed as a result of the pilot studies administered to 1548 high school students in the ninth class. In order to prove the validity of the test scope, structure and criteria validity studies are done and as for the reliability, interior consistency analysis, stability analysis and inter referee consistency studies are done. The final version of TASPS is composed of three multiple choice and three open ended modules, with a total of six modules. Module 1 assesses the skills of defining the variables and constructing hypotheses, and has 60 multiple choice questions; Module 2 assesses the skills of controlling variables (designing experiment) and has 5 open ended and 25 multiple choice questions; Module 3 assesses the skill of constructing data table and has 8 open ended questions; Module 4 assesses the skill of drawing graph and has 8 open ended questions; Module 5 assesses the skills of graph interpretation and has 60 multiple choice questions; and Module 6 assesses the skills of defining the variables and suggesting hypothesis and has 10 open ended questions. TASPS is designed as a question pool which can be used in the studies related to science process skills and in-class activities. The users can apply TASP without any change or can pick the appropriate quality and quantity of the items from the question pool according to their needs and form their own tests.