Türk spor kamuoyunda doping ve doping kavramının sosyolojik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 20540
  2. Yazar: A.ORAL YÜCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİ MENGÜTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türk Spor Kamuoyunda doping ve doping boyutlarının sosyolojik açıdan incelenmesidir. Araştırmada, 5 ayrı grup anket soruları ile test edilmiştir. Bu gruplar; sporcu, antrenör, spor yazarı, spor idarecisi ve kamuoyu olarak belirlenmiştir. Anket sorularının 642 kişi cevaplandırmıştır. Elde edilen sonuçlar ise sporda ilaç kullanımının mevcut olduğu ama bu kullanımın bilinçsizce yapıldığı ve kullanılan ilaçların fayda ve zararlarının yeteri kadar bilinmediği saptanmıştır. Ayrıca, bu konuya olan ilginin bütün birimlerde yetersiz ve eksik olduğu katılımcılar tarafından vurgulanmıştır. Katılımcıların birleştiği bir konu da yurdumuzda antidoping çalışmalarının yetersizliği ve bu konu üzerine yoğun bir çalışmanın gerekliliğidir. Sonuç olarak bu konu üzerine eğitim tanımıt ve denetleme olarak titizlikle ve büyük bir dikkatle gidilip gerekli önlemlerin alınması, ilgili birimlerin bu konuya hakim bir hale getirilmesi gerektiği saptanmıştır. - 138 -
Özet (Çeviri)
- SUMMARY- This study is an investigation of“Doping and its dimensions”socialogicially on the public opinion of Turkish Sport. During the study; 5 different groups have been tested by survey questions. These groups are; athletes, trainers, sport reporters, sport directors and public. The survey has been answered by 642 persons. The results are: The atletes are using drugs but unconsiously and don't know much about the advantages and disadvantages of these drugs that are used by them. Furthermore, it's pointed out by the applicants that the interest to this subject is found out to be unsufficient and missing. Another point that the applicants both agree is the lack of the study of antidoping in our country. It's also added that a comprehensive study should be made on this subject. As a result, there should be an exact study about using drugs by training presentating and controlling in the right time on the right place. - 139 -