Türk Spor Medyası'nda etik değerler; spor yazarlarının görüşleri
Ethical values in the Turkish Sports Media; views of the sports writers
- Tez No: 260945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmanın amacı, daha fazla izlenme, daha çok okunma kaygısıyla Türk Spor Medyası'nda, kişilik haklarına saldıran, fanatizmi ve şiddeti körükleyen, hakarete varan, araştırmaya dayanmayan, özel hayatı ve haber kaynaklarını deşifre eden, asparagas öğeler içeren, taraftar ağzıyla yazılan, etik değerlerin dışına taşan haber ve yorumların nasıl algılandığını ve spor kamuoyu üzerindeki önemli etkileri olan spor yazarlarının görüşlerinden yola çıkarak, Türk Spor Medyası'nın hangi etik değerlere dikkat ederek daha güvenilir ve saygın bir yapıya kavuşabileceği konusunda tespitlerde bulunmaktırTürk Spor Medyası'nda Etik Değerler; Spor Yazarlarının Görüşleri adlı çalışma, belli bir dönemi ya da gazeteleri inceleme, literatür tarama ve anket çalışmalarından farklı olarak, spor yazarlarıyla birebir görüşmenin yapıldığı, konunun derinlemesine ve ilk ağızdan irdelendiği görüşme yönteminin kullanıldığı nitel bir araştırma özelliği taşımaktadır.Bu çalışmada, Ankara, İstanbul ve İzmir'de görev yapan, kamuoyunda bilinirlikleri yüksek olanlar başta olmak üzere, ulusal bir gazetede köşesi bulunan ve periyodik olarak makale yazan (haftada en az bir kez) spor yazarları örnekleme dahil edilmiş ve Türk Spor Medyası'nın etik değerleri uygulama noktasındaki mevcut durumu ve çözüme yönelik öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to make suggestions about how the sports writers perceive the news and interpretations in the Turkish Sports Media recently, assaulting personal rights, provoking fanaticism and violence, insulting, not based on research, disclosing private life and news sources, containing false items, written in views of supporters, out of ethical values, in a wish of being watched more and being read more and based on the views of the sports writers who have significant effects on the sports public opinion, how the Turkish Sports Media could have a more reliable and respectful structure by considering such ethical values.The study entitled ?Ethical Values in the Turkish Sports Media; Views of the Sports Writers?, is different from the studies of analyzing a specific period or a newspaper, resource scanning and survey studies, and it carries the characteristics of a qualitative research where an interview is made directly with sports writers, where the subject is examined deeply and thoroughly by the use of the first person interview method.In this study, sports writers who work in Ankara, Istanbul and Izmir who are especially highly known in public, who own a column in a national newspaper and who write an article periodically (at least once a week) are included in the sampling and the current condition of the Turkish Sports Media in applying the ethical values and solution-intended suggestions have been tried to put forward.