Özel beden eğitimi ve spor tesisleri
  1. Tez No: 20541
  2. Yazar: HÜSEYİN BOZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHİM ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
86 ÖZET Özel Beden Eğitimi Ve Spor Tesislerini ele alan bu çalışmada, Türkiye'de özel sektöre ait ticari gaye ile kurulmuş özle spor tesisleri ile kanun kapsamında olup personel sayısı 500 'den fazla olan özel sektör kuruluşlarının yapmakla mükellef oldukları spor tesislerinin Türk spor mevzuatı doğrultusunda nasıl işlediğini ve Türk sporuna ne kazandırdığının hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Konu ele alınırken öncelikle, özel beden eğitimi ve spor tesislerine tarihi gelişim seyri içinde neden ihtiyaç duyulduğu ve nasil geliştiği, daha sonra da bu çerçeve içinde mevzuatın nasıl yürütüldüğü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Mevzuatta görülen aksaklıklar genel gaye ve politikaya uygun genel tesis politikası çerçevesinde giderilmeye ve etkin spor olgusu içinde tesis sorunu çözüme kavuşturulmaya çalışılmıştır. Sonuçta genel tesis politikası çerçevesinde özel sektör katkısı ortaya konularak özel sektörün Türk sporunun gelişmesindeki rolü ele alınmıştır. Bu çalışmada öne sürülen görüş ve tetkikler, 1982 T.C. Anayasasında yer alan, Devletin sporu kitlelere yaymasîni teşvik eden hükmü doğrultusunda yürürlükteki ilgili kanun ve yönetmeliklerin sınirlandırılmaları çerçevesinde konuya çözüm yolları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
87 ABSTRACT This work is concerned in Private Physical Education and Sport-Bui ldings. According to this idea, Private Sport Buildings which were built as an aim of trading belong to private sector in Turkey and also sport buildings which must be built by private sector companies who have more than five hundered person in law command are shown that how they work inside Turkish sport subject and given knowledge about gainings of Turkish sport from these units. When the subject is taken up, fist of- all, this important point must be cleared that why we need Private Physical Education and Sport Buildings and also how it grows. Afterwords, the working of this subject is explained during period of time. The problems which were seen are solved by sport and also in the general meaning of sport building idea. Also in this work, the building, the working and the money problems of Private Physical Education and Sport Buildings were solved by advises. #