A Study on the future scenarios of the international system with a focus on china: A mixed research approach
Uluslararası sistemin gelecek senaryoları hakkında çin odaklı bir çalışma: Karma araştırma yaklaşımı
- Tez No: 205446
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÜLMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Tezin Başlığı: A Study On The Future Scenarios Of The International System With A Focus On China: A MixedResearch ApproachYazar Adı: Gökhan ÖzkanÖZETUluslararası sistem karmaşık bir sistemler sistemidir. Yüzlerce ekonomik, siyasi, bilimsel,teknolojik, askeri, hukuki ve sosyal faktörün etkileşimi dinamiklerini etkilemektedir. Uluslararasısistem, bilimsel ve teknolojik gelişmelerden sonra daha karmaşık hale gelmiştir. Bu karmaşıksistemi analiz etmek zordur. Geleceğini tahmin etmek daha da zordur. Bu çalışma, bunuyapabilmek için Güç ntikalleri Teorisi'nden (G T), Kapsamlı Ulusal Güç (KUG) kavramından,Güç ndeksi'nden ve senaryo oluşturma yönteminden faydalanarak bir model oluşturmayaçalıştı.G T teorik çatı olarak kullanıldı. G T'in ulusal güç tanımı KUG kavramı kullanılarak ve başkadeğişkenler eklenerek geliştirildi. Güç ndeksi olarak adlandırılan, 106 değişken içeren bir indeksgeliştirildi. Senaryo oluşturma yöntemi, geleceği farklı doğrultulara yönlendiren belirsizlikleri veitici güçleri tespit ederek farklı olası gelecekleri belirlemek için kullanıldı.Senaryoları şekillendiren kritik belirsizlikler söyle tespit edildi:1.Çin'in yönetimi ve ekonomik büyümesi.2.Çin'in bilimsel, teknolojik gelişmesi ve gelişmiş silah sistemleri geliştirme kabiliyeti.3. Rusya'nın yönetimi ve ekonomik büyümesi.4. Rusya'nın teknolojik olarak ABD'nin sistemleriyle mukayese edebilir gelişmiş silah sistemlerigeliştirme kabiliyeti.5. Ülkeler arasındaki ilişkilerin doğası.On iki senaryo belirlendi. Çin'in baskın güç olan ABD'ye meydan okuyabilecek tek ülke oldugutespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tezin Başlığı: A Study On The Future Scenarios Of The International System With A Focus On China: A MixedResearch ApproachYazar Adı: Gökhan ÖzkanABSTRACTInternational system is a complex system of systems. Interaction of hundreds of economic,political, scientific, technological, military, legal and social factors affect its dynamics. It hasbecome more complex after scientific and technological developments. It is hard to analyze thiscomplex system. It is even harder to forecast its future. This study attempted to develop a modelby benefiting from Power Transitions Theory (PTT), Comprehensive National Power (CNP)concept, Power Index and scenario building to do that.PTT was used as theoretical framework. National power definition of PTT was improved byusing the CNP concept and by adding other variables. An index called Power Index, whichincludes 106 variables, was developed. Scenario building was used to determine several possiblefutures by identifying driving forces and uncertainties that lead the future in different directions.Critical uncertainties that shaped scenarios were identified as:1. China?s governance and economic growth.2. China?s scientific, technological development, and its capability to produce advanced weaponsystems.3. Russia?s governance and economic growth.4. Russia?s capability to develop advanced weapon systems technologically comparable to theU.S.?s systems.5. Nature of relations among countries.Twelve scenarios were determined. China was identified as the only country that could challengethe dominant nation, the U.S.