Kuduz profilaksisinde HDCV ve SEMPLE tipi aşıların etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison HDCV and SEMPLE type vaccines in prophylaxis of rabies
- Tez No: 20545
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER SÖYLETİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 34
Özet
28 KUDUZ PROFİLAKSİSİNDE HDCV ve SEMPLE TİPİ AŞILARIN ETKİNLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Ülkemizde halen önemini korumakta olan kuduz infeksiyonu- na karşı aşılamanın etkisini araştırmak üzere, bu çalışmada HDCV ve Semple aşısı uygulanan kişilerde Elisa yöntemi ile kuduz virusuna karşı nötralizan antikor titreleri karşılaştırılmıştır. Bulgularımız aşılamadan sonraki 14. günde HDCV uygulanan grubun % 86'smda, 28. günde % 93 'ünde, 90. günde % 100'ünde, 6 ay sonra ise % 14'ünde nötralizan antikor titresinin WHO'ünün kabul ettiği koruyuculuk sınırı olan 0.5 IU/ml'nin üstünde olduğunu göster miştir. Semple uygulanan grupta ise, 14., 28. ve 90. günlerde sadece % 13'ünde 0.5 IU/ml'nin üstünde antikor saptanmış, 6. ayda ise hiçbi rinde antikor tespit edilememiştir. Bu sonuçlarla her iki grubun antikor cevabmdaki fark istatis tiksel olarak anlamlı bulundu. Bunun yanısıra HDCV uygulanan grupta 90. günde grubun % 100'ünde koruyucu antikor mevcut iken 6. ayda bu antikor sadece % 14'ünde saptanmış olması, aşının koruyuculuk süresinin kısa olduğu nu düşündürmekle beraber kesin kanıya varabilmek için, çalışmanın daha büyük hasta populasyonu üzerinde yapılması kanımızca uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
29 COMPARISON HDCV and SEMPLE TYPE VACCINES in PROPHYLAXIS of RABIES SUMMARY In this study, neutralizing antibody titers against rabies virus in patients vaccinated by HDCV and Semple were compared by Elisa method in order to verify the efficacy of vaccination against rabies infection which still is an important problem in our country. Our findings show, that in patients Vaccinated by HDCV 86 % on the 14 th day, 93 % on the 28 th day, 100 % on the 90 th day, 14 % in 6 months after vaccination, had antibody titers above the 0.5 IU/ml protective level recommended by WHO. On the other hand, in the group vaccinated by Semple, only 13 % had antibodies above 0.5 IU/ml on the 14 th, 28 th an 90 th days and no antibodies were recor ded on the 6 th month. Based on these findings the difference between antibody responses of the two groups was statistically significant. In spite of the fact that in the HDCV vaccinated group the decrease from 100 % on the 90 th day to 14 % on the 6 th month, creates doubt that the prophylaxis period of the vaccine is short, a study involving a larger population is necessary for definite conclusions.