Kuduz riskli temas ile başvuran hastalarda tetanoz antikor düzeyleri
Tetanus antibody levels in patients presenting with risky contact with rabies
- Tez No: 658533
- Danışmanlar: UZMAN ŞERİFE ALTUN DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tetanoz, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani'nin tetanospazmin isimli ekzotoksinlerinin neden olduğu, sıklıkla öldürücü, iskelet kaslarında jeneralize rijidite ve spazmlarla karakterize, aşı ile önlenebilen akut bir hastalıktır. Tetanoz insidansı tüm dünyada azalmakta birlikte gelişmemiş ülkelerde neonatal tetanoz, gelişmiş ülkelerde ise özellikle ileri yaşlarda azalmış immuniteye bağlı gelişen erişkin tetanozu önemli bir halk sağlığı sorunudur. Literatürde köpek ısırığı sonrası gelişen çok az miktarda tetanoz vakası vardır. Ancak hayvan ısırıkları kirli yaralanma kabul edilir. Ülkemizde kuduz riskli temas ile başvuran hastalarda tetanoz profilaksisinin de değerlendirilmesi önerilir. Biz de çalışmamızda kuduz riskli temas ile başvuran hastalarda sosyodemografik özelliklere ve daha önceki aşılanma durumlarına göre tetanoz antikor düzeylerini araştırarak; bağışıklık durumunu etkileyebilecek olası faktörleri belirlemek, erişkin çağda ek tetanoz aşılama çalışmaları için kullanılabilecek bilgileri elde etmeyi amaçladık. Çalışmamıza Nisan 2019 ve Aralık 2019 tarihleri arasında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Kuduz Aşı Merkezi'ne kuduz riskli temas nedeniyle başvuran, 18 yaş üzerindeki immun yetmezlik durumu olmayan ve/veya immunsupresif tedavi almayan, kan örneği vermeyi kabul eden erişkin hastalar dahil edildi. Hastalardan kan alınarak önceden hazırlanmış anket formları yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Tetanoz antikorlarının serum konsantrasyonları mikro-ELISA (Novalisa, Germany) kiti ile çalışıldı. Tetanoz antikor düzeyleri ile hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek, yaşam alanı, yaralanma öyküsü, aşılanma öyküsü, gebelik, gebelik takibi, askerlik durumları, en son aşılamadan sonra geçen süreler karşılaştırıldı. Katılımcıların yaş ortancası 42 (min:18-83) olup 68'i (%37,4) kadın, 114'ü (%62,6) ise erkekti. Çalışmamıza dahil edilen 182 kişiden 149'unun (%81,9) tetanoza karşı bağışık olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tetanus is an anaerobic bacillus of Clostridium tetani. It is an acute fatal disease that can be prevented by vaccination and characterized with generalized rigidity and spasms in skeletal muscles caused by exotoxins called tetanospasm. The incidence of tetanus is decreasing all over the world. Neonatal tetanus in undeveloped countries, and adult tetanus due to decreased immunity especially in advanced ages in developed countries is an important public health problem. There are very few cases of tetanus in the literature that develop after dog bites. However, animal bites are considered dirty injuries. Tetanus prophylaxis is also recommended to be evaluated in patients presenting with rabies risky contact in our country. In our study we investigated tetanus antibody levels according to sociodemographic characteristics and previous vaccination status in patients presenting with rabies risky contact. We aimed to identify possible factors that may affect the immune status and to obtain information that can be used for additional tetanus vaccination studies in adulthood. Between April 2019 and December 2019, those who applied to the SBU Ankara Training and Research Hospital for Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic Rabies Vaccine Center for rabies-risky contact were accepted. These person were included in adult patients who did not have immune deficiency and / or did not receive immunosuppressive treatment over the age of 18, who agreed to give blood samples. Blood was collected from the patients and pre-prepared questionnaire forms were applied by face-to-face interview technique. Serum concentrations of tetanus antibodies were studied with the micro-ELISA (Novalisa, Germany) kit. Tetanus antibody levels were compared with patient's age, gender, educational status, occupation, habitat, history of injury, history of vaccination, pregnancy, pregnancy follow-up, military status, and the time since last vaccination. The median age of the participants is 42 (min:18-83), 68 (37.4%) are women and 114 (62.6%) are men. Of the 182 people included in our study, 149 (81.9%) were found to be immune to tetanus.