Bilgi toplumunda sanat müzelerinin rolü ve Türkiye'deki sanat müzeleri için öneriler
The role of art museums in the information society and the suggestions for art museums in Turkey
  1. Tez No: 205526
  2. Yazar: HANZADE URALMAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. ZEHRA ERKÜN ORUÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Teknolojideki son gelişmeler ve bilginin artan önemi, batı toplumlarının gelenekselekonomiden uzaklaşarak, sıklıkla ?bilgi toplumu? olarak adlandırılan bir yöne doğru kaydığısavını yaygınlaştırmıştır. Bu tezde, bu yeni toplumsal görüşün değişik yönleri ve özelliklesanat müzesinin rolü üzerindeki etkisi tartışılmaktadır. Tezin temelindeki hipotez, ?Bilgitoplumuna geçiş süreci yaşayan Türkiye'deki sanat müzelerinin, devamlı olarak bilgiyi sınırlıkullanmaları, toplumsal rollerini etkin bir biçimde gerçekleştirmelerini engeller? ifadesiylebelirlenmiştir. Çalışma konusunda temel fikirlere değinilen kısa bir girişin ardından, bilgitoplumunun değerlendirilmesi ve bu toplum yapısından bilgi sağlayıcısı olarak sanatmüzesinin nasıl etkilendiği ortaya konmuştur. Daha sonra, bu daha detaylı bir çalışma olarakTürkiye özelinde biçimlendirilerek hipotezin doğruluğu test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Sonuçolarak, Türkiye'de sanat müzelerinde bilginin gelecekteki rolü için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent advances in technology and the increasing importance of information has led many toposit the notion that Western society is moving away from a traditional economy towards oneoften termed ?the information society?. This dissertation discusses aspects of this new socialcase and, in particular, how it has impacted upon the role of the art museum. In short, thebasic hypothesis is that the continuing limited use of information in art museums in Turkey -a nation currently in a period of transition to an information society-has compromised theeffectiveness of their public role. After a short introduction outlining some of the basicpremises of the ensuing discussion, an analysis of the information society and how it hasaffected art museums-especially their role of information providers-will be given. Thiswill then form the basis of a more specific study of the Turkish experience wherein the initialhypothesis will be tested and subsequently shown to be true. Finally, some suggestions forthe future role of information in art museums in Turkey are given.