Öğrenen organizasyonlarda başarı kriterleri ve bir uygulama
Success criterions at learning organizations and an exercise
- Tez No: 205527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Değişen çevre şartları örgütlerin varlıklarını devam ettirebilmelerini daha dazorlaştırmıştır. Güçlü olmayan örgütlerin ayakta kalamadığı yoğun rekabet ortamında,örgütlerin bir adım öne çıkması, değişime çok iyi uyum sağlamaları ve farklılık yaratmaları ilemümkün olabilir. Örgütlerin uyum sağlamak zorunda oldukları çevre koşullarını çok iyianlamaları, bununla birlikte bu koşullara uyum sağlayabilmek için çeşitli tekniklergeliştirmeleri ve değer yaratmaları gerekir ki bu da, öğrenme ile gerçekleşir. Sürekli öğrenmeve bu yolla sürekli olarak gelişmeye dayanan öğrenen organizasyon felsefesi, rekabetedebilmek ve ayakta kalabilmek için örgütlere ihtiyaç duydukları öğrenme ve gelişme altyapısını kazandırır.Öğrenen organizasyon felsefesi benimsemiş ve uygulayan firmalar, bu uygulamanınolumlu sonuçlarını görebilirler. Örgüt içinde oluşturulan öğrenme ortamı sayesinde, örgütsürekli gelişmeyi kendine hayat felsefesi edinmiş daha yetkin çalışanlara sahip olur.Çalışanlar düşünüş biçimlerini sorgular ve resmin bütününü görmeye çalışır hale gelir. Grupolarak öğrenmeyi öğrenip sinerji yaratırlar. Bireyler kendilerini ve amaçlarını örgüt ileözdeşleştirerek, kendilerini örgütleri aracılığı ile gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu şekildeortaya; sistematik olarak problem çözebilen, tecrübelerinden ve geçmişten öğrenerek yenibilgi yaratabilen, yarattıkları bilgiyi örgüt içinde paylaşabilen örgütler çıkar.Bu çalışmada, öğrenen organizasyonlara ilişkin on bir başarı kriterindenbahsedilmiştir. Örgütler bu başarı kriterleri doğrultusunda kendilerini değerlendiripbulundukları noktayı saptayabilirler. Uygulama kısmında ise imalat ve hizmet sektöründebirer firma başarı kriterleri açısından değerlendirilmiş ve daha başarılı bir öğrenenorganizasyon olma konusunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changing environment conditions, make it difficult for organizations to continuetheir existence. In strict competition environment; where unstrong organizations cannotstand; to step forward and adapting to change is possible with creating differences.Organizations need to understand the environment conditions very well which they needto be adapted. However, they need to develop new tecniques and creat value to be ableto adapted to these conditions and this occurs by learning. Learning organizationphilosophy; which is based on continuous learning and developing by it; gainsorganizations the learning and developing backround which they need for competingand standing alive.The organizations which have the learning organization philosophy and use it,can see the positive results of it. Organizations will have employees who has personalmastery and the understaning of continuous learning. They examine their thinkingstyles and try to see the whole picture.They learn to learn by teams, and creat synergy.Individuals try to realize themselves by organization, by identifying their aims withorganizational aims. So that the organizations comes out.; who can solve problemssystematicaly, creat knownledge by learning from past and experiences and share theknownledge with the rest of the organization.In this study, eleven success criterions are mentioned about learningorganizations. Organizations can evaluate themselves and find out where they are bythis criterions. In the last part, two companies from servis and manufacturing sectorsevaluated by success criterions and some suggestions are made about being a betterlearning organization.