Hasta hakları ve idarenin sağlık hizmetlerinden doğan sorumluluğu
- Tez No: 205539
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Hukuk, Public Health, Hospitals, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Özellikle son yıllarda sağlık hizmetleri ve hizmetlerde kalitenin artırılması çabalarıönem kazanmaktadır. Bir gün herkesin yolu hastaneye düşebilir, herkes ?hasta? veya ?hastayakını? sıfatını kazanabilir ve sağlık hizmeti alması gerekebilir. Bu nedenle; sağlıkhizmetlerini geliştirmeye çalışırken hizmetten etkilenecek kitleyi düşünerek, hekimleri deuygulamaların içine dahil edebilecek biçimde faaliyetler yürütülmelidir. Hasta hakları olaraksaydığımız kavramlar aslında hekimin sorumluluklarıdır. Hekimliğe yeni başlayanlarınHipokrat andı olarak içtikleri antta; ?Hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyorve söz veriyorum. Sanatımı vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerinegetireceğime, hasta ve toplumun sağlığını baş görev sayacağıma, insan hayatına kesinliklesaygı göstereceğimeâ¦.? fadelerine yer verilerek aslında hekimliğin nasıl yapılması gerektiğive temel hasta haklarına yer verilmiştir.Sağlık hizmetlerinin sunumu kadar; Hasta Hakları Yönetmeliğinde sağlık hizmetindenfaydalan olarak tanımlanan hastaya tanınan haklar da son derece önemlidir. Hastanın ulusal veuluslar arası mevzuatta da kabul gördüğü gibi insan haysiyetine yakışır hizmet alması gerekir.Bunun için; sağlık sistemimiz hasta merkezli bir sistem olarak düzenlenmelidir.Hasta hakları ve idarenin sağlık hizmetlerinden doğan sorumluluğu isimli bu tezçalışmasıyla sağlık hizmeti alırken sahip olduğumuz hakları, hakların ulusal ve uluslar arasımevzuattaki yerlerini, idarenin mali sorumluluğunu, hakların ihlali halinde başvuru yollarınıve idarenin sağlık hizmetleri alanında hizmet kusurunu incelemeye çalıştım. Mevzuatıincelerken, 1982 Anayasasının sağlık hizmetinin yürütülmesine ilişkin maddelerini, 1998yılında çıkartılan Hasta Hakları Yönetmeliği'ni, Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu uyarıncaçıkarılan Hasta Hakları Uygulama Yönergesi'ni ve yönergeye bağlı olarak oluşturulanbirimleri, Bakanlık tarafından yayınlanan Hizmet Kusuru Genelgesini ve Sağlık HizmetleriTemel Kanununu inceledim. Uluslar arası hukukta hasta haklarını incelerken yayınlananbildirgelere yer verdim. Bu çerçevede; Birleşmiş Milletler nsan Hakları EvrenselBeyannamesini, Dünya Sağlık Örgütü Anayasası'nın önsözünü, Dünya Tabipler Birliğinceyayınlanan Lizbon Hasta Hakları Bildirgesini ve Bali Bildirgesini, Avrupa Hasta HaklarıBildirgesini incelemeye çalıştım. Ayrıca; idareye yükletilebilen hizmet kusuru hakkındaverilen kararlar doğrultusunda Danıştay'ın ve Yargıtay'ın görüşlerini açıklamaya çalıştım.Hasta hakları ihlallerinin nedenlerini ve ihlal halinde müracaat ve şikayet haklarınaüçüncü bölümde yer verdim. dareye karşı açılabilecek tam yargı davasını ve davanınaçılabilme şartlarını inceledim. Literatürde yer bulacak olan bu konu hakkında, hazırladığımçalışmanın yapılacak diğer çalışmalara fayda sağlayacağını ummaktayım.
Özet (Çeviri)
Specially last years healty services and increase the quality standards of healtyservices effort is become important. One day everybody can go to the hospital, everybody canachieve renown patient or patient friend and everybody need healty services. Because of that;while improve the quality standards of healty services thinking of admass, implement activityfor count doctor of medicine to demonstration. Actually the conception of patient rights isresponsibility of the doctor of medicine. Beginners of doctor of medicine take an oath ishippocratic oath; ?I am to announcing to the public and promise that; consecrate my life towork in the interests of humanity. My profession will be effected in accordance withconscience?s command to go slow, esteem healty of patient and society a duty, I absolutelyadmire to human lifeâ¦..? give memorandum of appearance actually it gives way how must beprofession of a doctor and basic patient rights.Than furnishing healthcare services, beneficiary from healthcare services in the patientrights regulations, patient recognize paient?s rights is overriding importance. Patient must beservises human digmity such as to find acceptance national legislation and internationallegislation. Therefore, health care system must be ordered heart of patient system.Patient rights and governance liability from the healthcare services is title of my thesis,I analyse these parts we have got some rights while healthcare services deal out; rigths wherein national legislation and international legislation, financial responsibility of governance,guidance procedure when private injury relative injury and services deficiency in thehealthcare services. While I was analysing rules and legislation, I tried analyse; constitution ofthe 1982 Turkish Republic realition with healtycare services rules, Regulations about patientrights was published in 1998, application instructions by Patient rights realitionship basic ruleabout Healtycare Services and unit of administration basic on application instructions, circularorder about services deficiency published by government department and basic rule aboutHealtycare Services. I give the report when analyse patient right in the international law. Theview of; I tried analyse Universal Declaration of Human Rights, the foreword of WorldHealth Organization (WHO) organic law, Lizbon Patient Rights Report pressed by WorldDoctor Assocation and Bali Report, Europen Patient Rights Report. Also; I tried to tell inaccordance with Council of State and Court of oppinion about services deficiency in thehealthcare services responsibility of administration.I analyse cause of violation of patient rights and application and complaint rightswhile injuring rights in the third department. I abstracted complete judgement case againstthe administration and file a suit?s labour conditions. About this subject which will become tohold a place in the legal literature; I hope this thesis will be useful another thesis which willbe written.