Manevi tazminat davasının hukuki niteliği ve özellikle tazminat miktarının belirlenmesi
Legal character of court cases regarding damages of pain and suffering and particularly the determination of the amount of damages
- Tez No: 205546
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET İSTEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tez, manevi tazminat davasının hukuki niteliğinin tazminat miktarınınbelirlenmesindeki etkisini temel almaktadır. Tezde, öncelikle genel zarar kavramıylailgili olarak öne sürülen tabii zarar, menfaat ve normatif zarar görüşleri ele alınmıştır.Bu kısmın ardından, manevi zarar kavramı üzerinde durulmuş,manevi zarar hakkındaileri sürülmüş olan görüşler ve ihlali manevi zarara yol açan kişilik değerleriincelenmiştir. Bu inceleme, objektif manevi zarar görüşü doğrultusunda yapılmıştır.Tüzel kişilerin manevi zarar uğrayıp uğrayamayacağı sorunu da, yine ilk bölümde elealınmıştır.Manevi tazminat başlıklı ikinci bölümde, öncelikle kişilik haklarını koruyandavalar genel olarak incelenmiş, burada özellikle kişilik haklarını korumaya yönelikdiğer davaların manevi tazminat davasından ayrılan yönleri ortaya konulmayaçalışılmıştır. Bölümün devamında, manevi tazminatın hukuki niteliğine ilişkin olaraköğretide ileri sürülen görüşler ele alınmıştır. Görüşlerin değerlendirilmesi ise, bubölümde yapılmayarak, üçüncü bölüme bırakılmıştır.Üçüncü bölümde ise, manevi tazminatın hukuki niteliği ile ilgili görüşlerdeğerlendirilmiş, bu görüşlerden önleme ve caydırma görüşünün manevi tazminatınamacına ve adaleti sağlama amacına daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.Bölümde, daha sonra, manevi tazminat miktarının belirlenmesine etki eden genelunsurlar, uğranılan manevi zararın objektif ağırlığı, zarar görene ilişkin unsurlar vesorumluya ilişkin unsurlar genel başlıkları altında incelenmiştir.Tezin son bölümünde ise, manevi tazminat talebinin intikali ve manevitazminat talebinin zamanaşımı incelenmiştir. Bu bölümde, pozitif hukuktaki durum vemanevi tazminat talebinin mirasçılara intikaliyle ilgili olarak öğretide öne sürülengörüşler ele alınmış; bunlardan manevi tazminat talebinin mirasçılara kayıtsız şartsızgeçeceğini kabul eden görüş benimsenmiştir. Zamanaşımı konusu ise, hem genelolarak hem de Karayolları Trafik Kanunundaki düzenlemesi ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The dissertation is focusing on the impact of the legal character of court casesregarding damages of pain and suffering on the determination of the amount ofdamages. First of all, the dissertation examines the natural damage, benefit andnormative damage approaches, which have been put forward about the concept ofgeneral damage. Following this part, it focuses on the concept of damages of painand suffering and investigates the approaches on damages of pain and suffering andthe personality values which lead to pain and suffering damage when infringed. Thisinvestigation was made mainly following the objective pain and suffering damageapproach. The question whether legal personalities can claim to be subject to painand suffering damage was examined in this first chapter.The second chapter entitled pain and suffering damages reviews the courtcases that protect personality rights in general and particularly emphasizes thedifferences between the damages of pain and suffering court cases and other casestowards protecting personality rights. The remainder of the chapter investigates thetheoretical approaches regarding the legal character of pain and suffering damages.An evaluation of these approaches was included in the third chapter.The third chapter evaluates the approaches about the legal character of painand suffering damages and concludes that the prevention and deterrence approachis more appropriate for the aim of the damages of pain and suffering, as well as itsaim to establish justice. Following that, the chapter studies the general factorsaffecting the determination of the amount of damages of pain and suffering under theheadings of the objective severity of the emotional damage suffered, factorsregarding the damaged party and factors regarding the offender.The last chapter of the dissertation analyzes the legal succession and thestatute of limitations for the damages of pain and suffering claims. This chapterincludes the theoretical approaches regarding the legal succession of damages ofpain and suffering claim to inheritors and among them, adopts the approach thatunconditionally accepts the legal succession of damages of pain and suffering claimto inheritors. The statute of limitations issue was examined both generally andregarding the legal arrangement in the Highways Traffic Law.