İmalat işletmelerinde stokların denetimi: Muhasebe ve vergi denetimi açısından incelenmesi
Auditing of the inventory in manufacturing companies: Examination through the accounting and tax audit
  1. Tez No: 205545
  2. Yazar: DURUŞEN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İşletmelerin temel amacı karlılıklarını maksimize etmektir. Özellikleimalat işletmelerinin varlık kalemlerinin en önemlilerinden biri olan stoklar,bilançoda büyük bir ağırlığa sahiptirler. Dolayısıyla, imalat işletmelerindestoklar bir yatırım aracı olmalarının yanı sıra, işletmenin karlılığını da önemliölçüde etkileyebilirler.Bir işletmenin faaliyet sonuçları ile ilgilenen kesim, sadece o işletmeninsahip veya ortakları değildir. şletmeyle doğrudan ilgili olan işletme sahipveya ortaklarının dışında, o işletme ile ticari ya da mali ilişkiler kurmakdurumunda olan kredi, finans ve yatırım kuruluşları ile işletmeler veya toplumbireyleri, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, işletmenin faaliyet sonuçları vemali yapısı ile ilgilenmekte, konu hakkında doğru ve güvenilir bilgi sahibiolmak istemektedirler. şletmelerin faaliyet ve faaliyet sonuçları konusundatemel bilgi kaynağı ise o işletmenin muhasebe kayıt ve belgeleri ile bunlaradayanılarak hazırlanmış mali tablolarıdır.İmalat işletmelerinde, işletme sahipleri ve üçüncü şahıslarcakullanılacak mali tabloların güvenirliliğinin sağlanması açısından bağımsızdenetçi tarafından yapılacak bağımsız denetim, devletin en önemli gelirkaynağı olan vergi gelirinin doğru tahsil edilebilmesi açısından vergimatrahının güvenilir ve gerçekçi saptandığının tespiti için kamu denetçisi olanvergi inceleme elemanları tarafından yapılan, vergi denetimi, diğerkalemlerde olduğu gibi stok kalemlerinin denetiminde de önem taşımaktadır.Stokların denetimi, içeriğindeki kalemlerinin çokluğu nedeniyle hem zor, hemde yukarıda ifade ettiğimiz üzere önemlidir.Bu anlamda tez, imalat işletmelerinde stok kalemlerinin denetimindeyüksek risk barındıran denetim alanlarını tespit ederek, bu alanlardauygulanabilecek denetim tekniklerini ve dikkat edilmesi gereken hususlarıbelirlemek konusunda yararlı olmayı amaçlamıştır.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak stok vedenetime ilişkin genel kavramların tanımı yapılacaktır.İşikinci bölümde muhasebede stok denetimi ve iç kontrol sistemi ile ilgiliaçıklamalar yapıldıktan sonra, stokların iç kontrol sisteminin unsurlarından,stok kalemlerinin değerlemesinden ve maliyet unsurlarından bahsedilecektir.Tezin son bölümünde ise, vergi denetimine ilişkin açıklamalaryapılarak, vergi denetiminde stok kalemlerinin denetimiyle ilgili olarakbaşvurulabilecek denetim teknikleri izah edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Companies main target is to maximize their profitability. Especiallystocks, one of the most important asset items of manufacturing companies,have a great importance in the balance sheet. Therefore, stocks of themanufacturing companies, in addition to being a investment tool, they canalso effect the companies? profitability remarkably.Besides shareholders, people who have a direct bond with thecompany, third parties like credit, finance and investment institutions withpublic sector are interested in a companies? working results and financialstructure and they want reliable information about the company. Basic sourceof a company and its working results is its financial tables based onaccounting results.In the manufacturing companies independent tax auditing, carried by apublic auditor-tax controller- is very important for both to ensure reliability offinancial tables used by company holders and third parties and to ensurereliability of tax income to be taken which is the most important revenue ofthe state. Stock auditing has too many parts and therefore it is very difficultand important as mentioned before.In this context the thesis aims to determine the areas which containshigh auditing risks in manufacturing companies when auditing stock assetsand to establish suitable auditing methods.This thesis contains three parts. In the first part general conceptsrelated to stock and audit are defined.In the second part after explainations about stock auditing and internalcontrol system, valuation and cost elements of stock assets are mentioned.In the final part of the thesis tax auditing is explained and stock assetsauditing in tax auditing are explined.In the final part of the thesis tax auditing is explained and stock assetsauditingin tax auditing in tax auditing are explined.